Gosiewski chce skończyć z anonimowością w sieci

19-11-2009, 15:53

Co Pan zamierza uczynić, aby podnieść poziom kultury słowa języka polskiego w Internecie? - takie pytanie skierował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poseł Jerzy Gosiewski z Prawa i Sprawiedliwości. Sam poseł wydaje się sądzić, że najlepszym lekiem na niski poziom tej kultury byłoby skończenie z anonimowością.

Poseł Jerzy Gosiewski (nie mylić z Przemysławem Gosiewskim) 3 listopada złożył interpelację w sprawie "podjęcia działań mających na celu podniesienie poziomu kultury słowa i związane z tym ograniczenie anonimowości w Internecie". Prawnik Piotr Waglowski odnotował w swoim serwisie fakt, że interpelacja ta jest dostępna w internecie i można się z nią zapoznać.

> Czytaj także: Poseł znów pyta o open source

W interpelacji nr 12481 Gosiewski zauważa, że wiele serwisów internetowych umożliwia zostawienie komentarza. Dalej czytamy (wytłuszczenia dodane przez DI):

Z mojej pracy terenowej oraz z licznych wniosków, jakie napływają, wynika, że sytuacja w Internecie, gdzie autorami wpisów są często anonimowi mieszkańcy naszego kraju, jest karygodna. Wpisy w języku ojczystym są obelżywe, obrażają dobre imię poszczególnych obywateli oraz państwa i narodu polskiego. Wskazanym byłoby wprowadzenie odpowiednich rozwiązań prawnych tak, aby każdy autor wpisu mógł być znany osobie, której imię będzie narażone na szwank.

Interpelacja kończy się pytaniem: "Panie Ministrze, co Pan zamierza uczynić, aby podnieść poziom kultury słowa języka polskiego w Internecie?". Z pewnością warto poczekać na odpowiedź, ale zanim zostanie ona przygotowana, dobrze jest zastanowić się nad samą interpelacją.

"Sytuacja w internecie"

Uczciwie trzeba przyznać, że poziom dyskusji w niektórych serwisach internetowych jest niski. Rzecz jednak w tym, że równie niski poziom mogą mieć dyskusje prowadzone innymi środkami komunikacji. Czy to znaczy, że należy kontrolować wszystkie formy porozumiewania się?

Inna sprawa to ocena rozmiaru problemu. Jerzy Gosiewski stwierdza, że jego wiedza o poziomie kultury w internecie pochodzi z pracy terenowej oraz napływających wniosków. Trudno ocenić, czy Jerzy Gosiewski sam używa internetu i czy starał się rozważyć podnoszony problem obiektywnie. W sieci rzeczywiście jest wiele anonimowych wpisów na niskim poziomie, ale z pewnością nie brakuje też cennych uwag i komentarzy. Możliwe, że ich twórcy nigdy by ich nie opublikowali, gdyby nie poczucie względnej anonimowości.

Jak to zrobić i gdzie są granice?

Sama propozycja "wprowadzenia odpowiednich rozwiązań prawnych", które miałyby ograniczyć anonimowość wydaje się bardzo śmiała. Po pierwsze, trudno sobie wyobrazić środki techniczne, które jednoznacznie identyfikują autora komentarza. Nawet łatwe zidentyfikowanie komputera lub zakończenia sieci nic nie daje, bo w chwili pisania komentarza mógł z niego korzystać ktoś inny niż właściciel.

Poza tym politycy, wpływowe osoby i niektóre firmy nie lubią krytyki. Zapewne wiele osób pamięta sprawę Kataryny, kiedy to syn ministra groził autorce bloga.

> Czytaj także: Syn ministra grozi autorce bloga

Czy w wizji posła Jerzego Gosiewskiego internet powinien być miejscem, gdzie człowiek jest dokładnie rozliczany z każdego słowa? Gdzie jest granica między walką z niskim poziomem wypowiedzi a uciszaniem krytyki? Liczymy na to, że Dziennikowi Internautów odpowie na te pytania sam Jerzy Gosiewski.

Aktualizacja

Poseł Jerzy Gosiewski odpowiedział na pytania Dziennika Internautów. Poniżej zapis korespondencji e-mail.

DI: Jakie rozwiązania techniczne proponowałby poseł Jerzy Gosiewski, aby ograniczyć anonimowość w internecie?

Jerzy Gosiewski: Poczekajmy na odpowiedź Pana Ministra, dobrze? Mam nadzieję, że rozwiązania szczegółowe zaproponuje Rząd. Jest tam bowiem armia urzędników, którzy - mam nadzieję - przygotują właściwe, sugerowane przeze mnie rozwiązania.

DI: Czy Jerzy Gosiewski nie uważa, że takie ograniczenie anonimowości może posłużyć później do ograniczania wolności słowa (np. przez pociąganie do odpowiedzialności krytyków politycznych)?

JG: Winniśmy dbać o wolność słowa i szanować tych, co mają zdanie odmienne. Jednak nie zgadzam się z tym, że można celowo kaleczyć Nasz Język Ojczysty. Nie zgadzam się też z tym, że można bezkarnie w sposób wulgarny i z premedytacją obrażać innych, szczególnie tych, co z godnością i należytą starannością dbają o nasze polskie interesy społeczne.

DI: Czy Jerzy Gosiewski sam korzysta z internetu?

JG: Oczywiście, że korzystam z internetu.

DI: Czy Jerzy Gosiewski dysponuje jakimiś wiarygodnymi badaniami, które opisują stan kultury słowa w polskim internecie?

JG: Zgłaszane są mi w tej sprawie skargi wielu ludzi, w tym również dobrze pełniących swe obowiązki.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy