Google: sklep Chrome Web Store już w październiku (wideo)

18-08-2010, 09:13

Sklep z aplikacjami webowymi od Google pojawi się jesienią. Będzie on bardziej przyjazny dla deweloperów niż iTunes, do którego od początku był porównywany. Nie będzie tak wielu ograniczeń dla aplikacji i przede wszystkim Google nie będzie pobierać tak wysokiej prowizji jak inne sklepy.

W maju na konferencji Google I/O firma Google ujawniła, że otworzy sklep z aplikacjami o nazwie Chrome Web Store. Użytkownicy Chrome będą mogli korzystać ze sklepu w wygodny sposób, ale nie będzie to miejsce tylko dla nich. W założeniach sklep ma być "otwartym punktem sprzedaży aplikacji webowych".

Kolejne szczegóły dotyczące Chrome Web Store zostały ujawnione na konferencji GDC Europe w Kolonii. Głos zabrali tam Mark DeLoura oraz Michael Mahemoff. O szczegółach ich wystąpienia można poczytać w serwisie 1UP.com w tekście pt. Google Shows the Future of Browser Games.

>>> Czytaj: Google udostępnia Chrome 6 beta

Z przedstawionych na konferencji informacji wynika, że Chrome Web Store może wystartować już w październiku. Wcześniej było wiadomo, że pojawi się jeszcze w tym roku. Sklep wykorzysta usługę Google Checkout, aby uprościć procedurę zakupu aplikacji.

W Chrome Web Store będzie można znaleźć aplikacje darmowe i płatne. Będą też dostępne darmowe próbki. Na stronach poszczególnych aplikacji znajdą się recenzje oraz oceny przyznane aplikacji przez znajomych. Wsparcie dla różnych walut oraz mikrotransakcji zaimplenetowanych w grach pojawi się w pierwszej połowie 2011 r.

Co chyba najciekawsze, Google zmieniła zdanie na temat pobieranej prowizji. W App Store i Android Market obowiązuje podział przychodów 70/30, tzn. sklep pobiera opłatę w wysokości 30% ceny aplikacji. W Chrome Web Store prowizja ma wynosić zaledwie 5%. Niewątpliwie będzie to ważna zachęta dla deweloperów. Na konferencji nie mówiono o ograniczeniach dotyczących aplikacji. Sklep z pewnością będzie bardziej otwarty niż App Store.

Przedstawiciele Google pokazali też przykładowe gry i mówili o technologiach, jakich będzie można użyć do ich tworzenia. Jednym z tematów było tworzenie gier za pomocą HTML5 i towarzyszących mu technologii.

>>> Czytaj: Novell stworzy Wave, które odniesie sukces?

Łatwo sobie wyobrazić przyszłość Chrome Web Store po wydaniu systemu Google Chrome OS. Zapewne sklep będzie wtedy podstawowym miejscem, do którego użytkownicy nowego systemu udadzą się po programy. Taki model jest zresztą bardzo wygodny dla użytkownika. Nie musi on szukać programów po wielu sklepach i stronach, bo odwiedza jedno miejsce, klika i ma, co chce.

Dla zainteresowanych nagranie z konferencji GDC Europe.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy