Google przegrywa z wydawcami książek

20-12-2009, 11:42

Amerykańska firma naruszyła prawa autorskie. Musi wypłacić odszkodowanie, a także usunąć z sieci sporne dzieła - paryski sąd uznał pozew francuskich wydawców książek za zasadny.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Paryski sąd uznał firmę Google winną naruszenia praw autorskich, poprzez digitalizację książek i umieszczanie ich fragmentów w internecie. Musi ona wypłacić odszkodowanie w wysokości 300 tysięcy euro na rzecz grupy wydawniczej La Martiniere. Wymiar sprawiedliwości obszedł się z Google dość łagodnie - Francuzi domagali się bowiem 15 milionów dolarów. Proces przebiegł bardzo sprawnie - sprawa trafiła na wokandę we wrześniu br.

Jak podaje serwis BBC News, Google musi natychmiast usunąć wszelkie fragmenty książek, co do których nie ma podpisanych odpowiednich umów. Niepodporządkowanie się wyrokowi sądu może kosztować firmę 10 tysięcy euro dziennie.

>> Czytaj także: Google Books narusza prawa chińskich pisarzy?

Google wyraziło swoje głębokie niezadowolenie i rozczarowanie decyzją sądu, zapowiedziało też złożenie apelacji - podaje agencja Reuters. Przedstawiciel firmy, cytowany przez Reutersa, uważa, że umieszczanie fragmentów utworów jest zgodne z prawem autorskim. Nie zmienia to jednak faktu, że postanowienie sądu niższej instancji odnośnie nakazu usunięcia wszelkich spornych utworów z internetu pozostaje w mocy i jest wykonalne natychmiast.

La Martiniere jest zdania, że amerykańska firma w niedostatecznym stopniu kompensowała wydawcom i twórcom straty, jakie ponosili oni z tytułu darmowego dostępu online do wielu utworów. Google tymczasem, umieszczając reklamy na stronach z wynikami wyszukiwania, osiąga z tego tytułu dochody.

Projekt Google Books często wzbudza kontrowersje - mimo szczytnego celu, jakim jest uwiecznienie literackiego dorobku ludzkości i udostępnienie go szerokiemu gronu odbiorców, firmie zarzuca się łamanie praw autorskich i osiąganie z tego tytułu przychodów.

>> Czytaj także: Trzeba zmienić prawo autorskie - Google wyprzedza UE


Źródło: BBC News, Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag Google Bookstag Googletag Francja
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.