Google potwierdza: YouTube i Gmail zablokowane w Iranie

14-02-2012, 14:28

Wyszukiwarkowy gigant potwierdził, że użytkownicy z Iranu już od wielu dni nie są w stanie uzyskać dostępu do Gmaila czy usługi YouTube. Nie wiadomo, jak długo potrwa blokada.

Dla internautów z Iranu YouTube oraz Gmail nie działają już od 10 lutego - poinformowała firma Google w rozmowie z serwisem Bloomberg. To jednak wyłącznie szczyt góry lodowej cenzury internetu w kraju.

Czytaj także: Stuxnet miał kilku kuzynów

Zdaniem serwisu TheNextWeb, który jako pierwszy doniósł o blokadzie, utrudnienia są związane z 33 rocznicą obalenia szacha i monarchii, a także ustanowienia islamskiej republiki. Biorąc pod uwagę wcześniejsze protesty w Egipcie, Tunezji czy Libii, władze prawdopodobnie obawiały się, że scenariusz taki po raz kolejny się powtórzy.

Jak podaje Mehr News Agency, dostęp do popularnych usług straciło tym samym 30 milionów Irańczyków. Poza usługami firmy Google, problemy dotyczyć mają również na przykład Hotmaila od Microsoftu. Organizacje rządowe zapewniają natomiast, że nie wiedzą nic o utrudnieniach.

Cenzura sieci czy nieludzkie kary nie są niestety niczym nowym w Iranie. Niedawno informowaliśmy w Dzienniku Internautów m.in. o informatyku, który został skazany na śmierć za "obrażanie świętości islamu". Programista tłumaczył, że przygotował po prostu narzędzie do publikowania zdjęć, które później było wykorzystywane bez jego wiedzy do szerzenia materiałów pornograficznych.

Czytaj także: Iran stoi za atakiem na Holandię?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy