Google: od jutra nowa, niekoniecznie lepsza polityka prywatności

29-02-2012, 14:44

Od jutra polityki prywatności różnych usług Google będą zastąpione jedną, wspólną polityką. Łatwiej będzie to ogarnąć (teoretycznie), ale musimy też mieć na uwadze, że Google będzie mógł swobodniej łączyć informacje, jakie ma na nasz temat.

Google już w styczniu ostrzegał przed zmianami w swojej polityce prywatności. Do tej pory bowiem firma posiadała ponad 70 różnych polityk prywatności dla różnych swoich produktów, ale zdecydowała się na wprowadzenie nowej polityki, wspólnej dla większości usług.

Google nie ukrywa, że chce łączyć informacje na nasz temat zebrane w ramach różnych usług. Tracimy w ten sposób trochę prywatności. A co zyskujemy? Teoretycznie dostajemy usługi lepiej dopasowane do naszych potrzeb. Bazując na Twojej lokalizacji, kalendarzu i danych o ruchu drogowym, możemy wysłać powiadomienie, że pewnie spóźnisz się na spotkanie. Lub upewnić się, że korekty tego, co wpisujesz, są właściwe, nawet gdy są to imiona Twoich znajomych - tłumaczyli w styczniu przedstawiciele Google.

Czytaj: Mozilla: Ochrona przed śledzeniem także mobilnie

Nową polityką prywatności Google zainteresowała się Grupa Robocza Art. 29 - organ zrzeszający inspektorów ochrony danych z całej UE. Uznali oni, że ze względu na popularność usług Google oraz ich szerokiego wachlarza polityka prywatności może znacznie wpływać na obywateli Unii. Sprawdzeniem dokumentu zajął się francuski CNIL, ostatecznie wyrażając zaniepokojenie.

- Przedstawiciele CNIL oraz UE są głęboko zaniepokojeni łączeniem osobistych danych użytkowników między różnymi usługami - poinformował francuski regulator w komunikacie dla koncernu Google.

Zdaniem regulatora istnieją "poważne wątpliwości" co do tego, czy nowa polityka prywatności jest zgodna z prawem, a także czy umożliwia zachowanie należytej transparentności.

Unia apelowała do firmy Google o opóźnienie wejścia w życie nowej polityki prywatności, by móc ją wcześniej zbadać pod kątem zgodności z europejskim prawem. Jak stwierdza w swoim raporcie CNIL, obecnie nawet specjaliści mogą mieć istotne problemy ze zrozumieniem tego, w jaki sposób gigant wykorzystuje dane internautów.

Sonda
Co zrobisz w związku z nową polityką prywatności Google?
  • przeczytam i podejmę świadomą decyzję
  • nie czytam... lepiej nie wiedzieć
  • nie czytam - za długie
  • a to coś ważnego?
wyniki  komentarze

Czy można korzystać z usług Google, nie zgadzając się na nową politykę? Tak, pod warunkiem że możemy zrezygnować z usług wymagających konta Google (taką usługą jest np. Gmail).

Jeśli chcemy korzystać z usług Google nadal, możemy dowiedzieć się, co Google o nas wie.

W Panelu Google możesz zobaczyć, co firma wie na Twój temat i z jakich usług korzystasz. Interesującym narzędziem jest także Menedżer preferencji reklam, dzięki któremu możesz usuwać i edytować dane demograficzne na Twój temat lub kategorie wyświetlanych reklam.

Google zbiera dużo informacji, szczególnie o użytkownikach telefonów z Androidem. W tym przypadku firma zna nawet model urządzenia, wersję oprogramowania, sieć komórkową i numer telefonu. Taki koszt po stronie prywatności trzeba ponieść, jeśli chcesz w pełni korzystać z usług giganta.

Czytaj: Użytkownicy Facebooka coraz lepiej dbają o prywatność


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy