GNU FDL kompatybilna z Creative Commons
Kolejna wersja licencji GNU FDL zostanie zmieniona tak, aby była kompatybilna z licencją Creative Commons (CC BY-SA). Oznacza to, że darmowe treści dostępne na GFDL (przykładowo artykuły z Wikipedii) będzie można swobodniej łączyć z treściami udostępnionymi na licencji CC i publikować na nieco mniej restrykcyjnych zasadach.
reklama
Powyższe wieści zostały ogłoszone w czasie spotkania przedstawicieli Wikipedii oraz iCommons, które miało miejsce w San Francisco. Na zmianę GFDL pod kątem kompatybilności z licencją CC zgodziły się Wikimedia, Creative Commons oraz Free Software Foundation.
Obydwie wspomniane licencje - GFDL oraz CC - zostały stworzone z myślą o darmowym udostępnianiu treści. Na licencji GFDL opiera się w tej chwili olbrzymi projekt jakim jest Wikipedia, ale coraz więcej twórców sięga po licencję CC BY-SA, gdyż jest ona prostsza do zastosowania. Mówiąc najkrócej, pozwala ona na wykorzystanie dzieła, jeśli spełniony zostanie wymóg uznania autorstwa, a ewentualne dzieła pochodne zostaną udostępnione na tej samej licencji.
W czasie swojego wystąpienia w San Francisco założyciel Wikipedii Jimmy Wales przyznał, że gdyby licencja CC pojawiła się przed Wikipedią, cały projekt byłby oparty o tę licencję.
Uczynienie licencji kompatybilnymi umożliwi np. swobodne tworzenie dzieł pochodnych zawierających treści dostępne zarówno na GFDL, jak i na CC. Możliwa będzie również zmiana licencji niektórych dzieł. Z pewnością oznacza to większą swobodę, ale do decyzji są również zastrzeżenia.
Na liście dyskusyjnej WikiPL-l mailing list zwrócono uwagę na to, że niektóre osoby licencjonowały np. grafiki na licencji GFDL, aby nie zostały one wykorzystane w kalendarzach lub na pocztówkach (w takim wypadku konieczne byłoby załączenie treści licencji). Jeśli te osoby zgodziły się na używanie ich dzieł na licencji "GFDL lub nowszej", to niespodziewana kompatybilność z CC BY-SA może doprowadzić do tego, że ich dzieła zostaną wykorzystane tak, jak by sobie tego nie życzyli.
Ta i inne kwestie sporne staną się jeszcze przedmiotem dyskusji w społeczności Wikipedii, kiedy już ruszą pracę nad nową wersją GNU FDL.