Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Giełda Rarible z lukami bezpieczeństwa. Kryptowaluty i NFT użytkowników zagrożone

19-04-2022, 14:52

Kolejny rynek NFT doświadcza problemów z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa swoim użytkownikom. Rarible, posiadający przeszło 2 mln użytkowników oraz obsługujący trzy blockchainy z przeszło 400 tys. NFT, posiadał poważną lukę bezpieczeństwa pozwalającą na kradzież cyfrowej sztuki oraz portfeli kryptowalutowych – poinformował Check Point Research. Po raz kolejny wektorem ataku były złośliwe NFT.

Kryptowaluty oraz NFT stają się nowym celem hakerów. Niestety giełdy oferujące transakcje blockchain niekoniecznie są przygotowane na zagrożenia. Eksperci bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Research zidentyfikowali lukę w zabezpieczeniach Rarible, rynku NFT z ponad dwoma milionami aktywnych użytkowników. W przypadku jej wykorzystania, umożliwiłaby cyberprzestępcom kradzież NFT oraz krypto-tokenów użytkownika w ramach jednej transakcji. Potencjalny atak pochodziłby ze złośliwego NFT udostępnionego na Rarible…

Rarible w 2021 roku odnotowało ponad 273 mln dolarów obrotu, dzięki czemu zaliczana jest do największych rynków NFT na świecie. Stojący za odkryciem badacze natychmiast podzielili się wynikami swoich badań z Rarible, które potwierdziło istnienie luki w zabezpieczeniach. To już drugi raz, gdy analitycy Check Point Research odkryli luki w zabezpieczeniach na rynku NFT. W październiku 2021 r. wykryli problemy z bezpieczeństwem w OpenSea, największym na świecie rynku NFT.

Jak wyglądałby potencjalny atak?

Ofiara przede wszystkim musiałaby kliknąć łącze do złośliwego NFT otrzymując bezpośredni link lub przeglądając ofertę rynku. W tym momencie złośliwy NFT wykonuje kod JavaScript i próbuje wysłać do ofiary żądanie setApprovalForAll. Udany atak zapewniał atakującemu pełny dostęp do NFT i krypto-tokena.

- Check Point Research zainwestował znaczne środki w badanie kryptowalut i ich bezpieczeństwa. Nadal obserwujemy duże wysiłki cyberprzestępców, aby próbować przejąć duże zyski z kryptowalut, a zwłaszcza z rynków NFT. W październiku ubiegłego roku odkryliśmy krytyczne luki w zabezpieczeniach w OpenSea, największego na świecie rynku NFT. Z kolei teraz zidentyfikowaliśmy podobne luki w Rarible. Pod względem bezpieczeństwa nadal istnieje ogromna luka między infrastrukturą Web2 i Web3. Każda drobna luka otwiera furtkę dla cyberprzestępców w celu przejęcia portfeli kryptowalutowych, niejako „zza sceny”. Nadal jesteśmy w stanie, w którym na rynkach, które łączą protokoły Web3, brakuje solidnych praktyk w zakresie bezpieczeństwa – mówi Oded Vanunu, szef działu badań nad podatnością produktów w Check Point Software.

Rarible stał się przedmiotem badań ze względu na wydarzenie z 1 kwietnia br., kiedy to dokonano ataku na tajwańskiego piosenkarza Jay Chou. Został on nakłoniony do transakcji, za sprawą której cyberprzestępcy wykradli jego NTF - BoardAppe NFT 3738, sprzedane następnie za pół miliona dolarów!

Analiza Rarible opierała się na poprzednich badaniach z października 2021 r., w których znaleziono krytyczne luki w zabezpieczeniach OpenSea, największego na świecie rynku NFT. Podatności platformy OpenSea umożliwiały hakerom przejmowanie kont użytkowników i kradzież całych portfeli kryptowalut poprzez tworzenie złośliwych NFT.

Check Point Research zaleca zachowanie ostrożności przy otrzymywaniu próśb o weryfikację.

  • Przed zatwierdzeniem wniosku użytkownicy powinni dokładnie go przejrzeć i zastanowić się, czy wniosek nie wydaje się podejrzany.
  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaleca się odrzucenie wniosku i dalsze jego zbadanie przed udzieleniem jakiejkolwiek autoryzacji.
  • Zaleca się, aby użytkownicy przeglądali i cofali zatwierdzenia tokenów na stronie Etherscan.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data