UKE zidentyfikował obszary, gdzie są problemy ze świadczeniem niektórych usług telekomunikacyjnych. Opublikowane informacje mogą pomóc lokalnym operatorom zwiększyć zasięg.
We wrześniu ubiegłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o rozpoczęciu prac nad stworzeniem map dostępności telefonii stacjonarnej i szerokopasmowego internetu. Jest to jeden z elementów strategii regulacyjnej na lata 2008-2010. UKE chciał dzięki mapom poznać faktyczny poziom zasięgu tych dwóch usług, a także popyt na nie w różnych regionach kraju.
Dla operatorów telekomunikacyjnych informacje te byłyby niezwykle przydatne, gdyż identyfikowałyby obszary o wciąż niewykorzystanym potencjale rozwoju, na których firmy powinny skupić swoje wysiłki inwestycyjne. UKE liczy szczególnie na wzrost aktywności operatorów lokalnych. Mogą być ich nawet 3 tysiące, a obsługiwana przez nie liczba klientów może wynosić około miliona.
Często jednak nie mają one odpowiednich środków finansowych na prowadzenie kosztownych badań rynkowych, co ułatwiłoby im dotarcie do potencjalnych klientów. Mapy Urzędu mają to zmienić.
Wczoraj światło dzienne ujrzała pierwsza ich wersja. Powstała ona na podstawie zgłoszeń od użytkowników bądź potencjalnych użytkowników usług, a także od samych operatorów telekomunikacyjnych. Aby móc z niej skorzystać należy udać się na stronę www.mapa.uke.gov.pl, gdzie można uzyskać dane o dostępności usług na poziomie kraju, województwa, powiatu i gminy.
Kluczem do zrozumienia mapy są odcienie koloru niebieskiego, a także kolor biały. Im ciemniejsza jest barwa, tym dostępność usług jest większa. Kolor biały oznacza, że na danym obszarze jest większe zapotrzebowanie na usługi niż średnia.
UKE zastrzega, że dane zostały mu przekazane dobrowolnie, nie stanowią więc pełnej informacji na temat liczby potencjalnych użytkowników usług telekomunikacyjnych. Dla operatorów stanowią jednak źródło informacji o potencjalnym popycie. Urząd liczy także, że dzięki badaniom dostępności usług uda się zidentyfikować obszary wymagające uruchomienia lub wspomożenia procesów inwestycyjnych przez państwo.
Prezes UKE zachęca, by w dalszym ciągu zgłaszać obszary, gdzie z różnych przyczyn niemożliwe jest świadczenie usług telekomunikacyjnych. Ważne jest także, by odpowiednie informacje o zakresie i skali swojej działalności przekazywały firmy telekomunikacyjne.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*