Gates: Ujawnione przez WikiLeaks dokumenty nie zawierają danych wywiadowczych

18-10-2010, 06:49

Dokładnie jednak z nich wiadomo, którzy Afgańczycy pomagali Amerykanom w czasie trwającej wojny z Talibami. Upublicznienie ich danych może więc przedłużyć konflikt.

Pod koniec lipca br. serwis WikiLeaks opublikował około 75 tysięcy raportów wojskowych z lat 2004-2010, dotyczących toczonej wojny w Afganistanie. Rozpętała się ogromna medialna burza - upublicznione dokumenty zawierają dokładne informacje o liczbie zabitych, rannych i zatrzymanych w konkretnych akcjach. Można w nich także przeczytać opisy zachowań amerykańskich żołnierzy, władz Afganistanu oraz Talibów.

>> Czytaj więcej: WikiLeaks opublikuje kolejne 15 tys. dokumentów o wojnie w Afganistanie

Sonda
Ujawnianie prawdy o działaniach wojska jest...
  • zawsze dobre
  • dobre tylko w pewnych granicach
wyniki  komentarze

Głos w tej sprawie kilkukrotnie zabierał Robert Gates, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, mówiąc, że dokumenty, które ujrzały światło dzienne nie zawierały żadnych istotnych danych wywiadowczych. Ujawnienie raportów nie zwiększyło bezpośrednio zagrożenia dla amerykańskich wojskowych, jednak w niebezpieczeństwie mogli się znaleźć pomagający Amerykanom Afgańczycy.

Tak wynika z listu, jaki Gates wysłał 16 sierpnia do Carla Levina, przewodniczącego senackiej komisji sił zbrojnych. W liście podkreślono, że opublikowane dokumenty zawierały dane osobowe Afgańczyków niosących pomoc w walce z Talibami - informuje New York Times. Pomoc z ich strony jest dla amerykańskiej armii bezcenna, ujawnienie ich personaliów może więc przedłużyć trwający konflikt.

Gates zapewnił, że Pentagon podejmie wszelkie możliwe kroki, by zmniejszyć ryzyko ujawnienia kolejnych tego typu informacji. Przypomnijmy, że WikiLeaks planuje także upublicznić ostatnią partię 15 tysięcy raportów dotyczących wojny w Afganistanie, w kolejce czekają także dokumenty opisujące wojnę w Iraku.

>> Czytaj także: WikiLeaks: liczy się dobro całego świata, nie interes USA


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031