Zdaniem przedstawicieli firmy Gartner wszystkie branże na świecie zostają dotknięte wielką przemianą mającą swoje źródło w rozwoju technologicznym. Kończy się obecny etap rozwoju IT w przedsiębiorstwach.
reklama
Gartner mówi o nadejściu czasów cyfrowego biznesu – z angielska digital business – który stanowi kolejny etap metamorfozy znanego nam świata za pomocą technologii informacyjnych. Cyfrowy biznes stanowi zupełnie nową jakość i wymagać będzie istotnych zmian w wewnętrznej organizacji firm.
Po pierwsze, nasycenie firm danymi jest już tak duże, że te dane stają się kluczowym zasobem organizacji. Gdy informacje są najważniejsze, to produkty i usługi, jakie dane firma wytwarza czy świadczy, są tak naprawdę tylko owocem odpowiedniego podejścia do gromadzenia, przetwarzania i analizy informacji.
W takich branżach, jak chociażby bankowość, to już oczywistość, że chodzi tutaj przede wszystkim o przetwarzanie danych – to jest sednem działalności operacyjnej banku, a cała reszta jest tylko narzędziem i rezultatem. To samo zaczyna dziać się już wszędzie indziej. Wszystkie przedsięwzięcia biznesowe staja się nierozerwalnie związane z wykorzystaniem technologii informacyjnych – a budżet IT staje się elementem budżetów poszczególnych przedsięwzięć biznesowych.
Po drugie, strategia cyfrowego rozwoju, staje się elementem strategii biznesowej firm. Widać to chociażby po tym, że pojawiły się nowe stanowiska w wielu organizacjach – które można sprawadzić do wspólnego mianownika Chief Digital Officer. Wg. danych Gartnera takie pozycje w służbowej hierarchii są już obecne w od 5 do 11 procent dużych przedsiębiorstw (od Ameryki Północnej, poprzez region EMEA i Amerykę Łacińską aż do rynków azjatyckich). Dzisiaj najczęściej można spotkać je w koncernach mediowych, usługowych i bankowości. Zdaniem Gartnera liczby tutaj będą gwałtownie rosły – takich stanowisk powinno być więcej aż o trzy razy w ciągu najbliższego roku!
Zakres kompetencji i zadań Chief Digital Officer’a jest cokolwiek inny niż szefa IT w firmie – czyli CIO. Najważniejszą rzeczą tutaj jest umiejętność przeniesienia przywództwa biznesowego w kontekst cyfrowy. Oczywiście rola CDO to naturalny kierunek rozwoju dla szefa IT, który powinien nauczyć się działania w dwóch trybach działania – tradycyjnym, gdzie nadal celem jest poprawa efektywności operacyjnej IT - jak i nowym, nieliniowym, gdzie trzeba posiadać umiejętność wspierania innowacji w nowych modelach biznesowych, współdziałania z resztą zarządu firmy, będąc dla niej przewodnikiem w cyfrowym biznesie, i działania w świecie, w którym jest coraz więcej niepewności.
Wchodzimy w trzecią erę rozwoju korporacyjnego IT
Po trzecie wreszcie, obecna metamorfoza biznesu jest efektem działania splotu czterech potężnych sił niosących fundamentalne zmiany – modelu społecznościowego, modelu cloud, powszechnej mobilności oraz wszechobecności informacji. Zdaniem analityków z działu badawczego Gartnera te 4 siły się wzajemnie wzmacniają i stanowić będą wspólnie siłę zmieniającą sposób funkcjonowania firm. Wchodzimy właśnie w trzecią erę rozwoju korporacyjnego IT.
Te wszystkie zagadnienia będą głównym temat tegorocznej konferencji Gartnera w Polsce – IT Leadership Trends 2014. To jedyne tego rodzaju spotkanie, gromadzące elitę menedżerów z dużych polskich organizacji. Konferencja odbędzie się 15 maja br. w centrum konferencyjnym stadionu Legii w Warszawie. Więcej na: http://gitlt2014.pl/
Gośćmi specjalnym tegorocznej edycji będą:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*