Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Galera - najpotężniejszy polski superkomputer

24-04-2010, 01:10

W superkomputery wyposażone są największe na świecie centra badawcze takich instytucji, jak CERN, NASA czy ORNL (naukowo-technologiczne laboratorium w Oak Ridge, USA). Polska również może poszczycić się superkomputerami służącymi celom naukowym, z których najpotężniejszym jest Galera – klaster obliczeniowy Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK).

Superkomputer Galera służy celom naukowym badaczy z Politechniki Gdańskiej. Maszyna składa się z 1344 czterordzeniowych procesorów Intel Xeon Quad-core 2,33 Ghz (wykorzystała je jako pierwsza w Europie), a do jej budowy użyto 336 serwerów Actina Solar 410 S2. Siedmiotonowy gigant jest umieszczony w 27 szafach teleinformatycznych, które ustawione są w szeregu mierzącym łącznie 17 m, czyli tyle, co 5 samochodów. Wewnętrzne połączenia zapewnione są przez ponad 8 km kabli, a za chłodzenie klastra odpowiada ponad 2000 wentylatorów.

Jest najpotężniejszym nierozproszonym geograficznie komputerem w naszym kraju. Osiąga teoretyczną moc obliczeniową sięgającą 50 TeraFLOPS (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), czyli potrafi wykonać nawet 50 bilionów działań matematycznych w ciągu sekundy. Dla porównania, cała populacja Ziemi musiałaby poświęcić na to około 1000 lat. Klaster Galera został zaprojektowany i uruchomiony przez polskie firmy Actina Solar i WASKO.

W 2009 roku Galera zajmował 136 miejsce na świecie w rankingu najwydajniejszych systemów komputerowych TOP 5001.

>> Czytaj też: Warszawski Nautilus najbardziej energooszczędnym superkomputerem na świecie

Za sprawą Galery moce obliczeniowe TASK-u zwiększyły się 15-krotnie, dzięki czemu Centrum Informatyczne może przedstawiać lepsze, dokładniejsze i lepiej udokumentowane wyniki. Inwestycja w klaster obliczeniowy Galera stanowiła kolejny krok w rozwoju polskiej nauki. Obecnie w pełni wykorzystujemy jego moc obliczeniową, ale potrzeby naszych naukowców stale rosną. Pojawia się coraz więcej projektów badawczych wymagających wsparcia superkomputerów, dlatego w niedalekiej przyszłości planujemy kolejną inwestycję mającą na celu zwiększenie potencjału Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej – powiedział Rafał Tylman, Główny Administrator TASK.

Superkomputery, zwane także klastrami obliczeniowymi, to zaawansowane komputery o ogromnej mocy obliczeniowej. Zastosowane w nich najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne pozwalają maszynom wykonywać nawet najbardziej skomplikowane operacje obliczeniowe. Naukowcy widzą zastosowanie superkomputerów w wielu projektach z takich dziedzin, jak chemia, fizyka, elektronika, medycyna, oceanografia czy meteorologia. Ich potężne moce obliczeniowe mogą być również wykorzystywane w projektach badawczych nad aerodynamiką, przypływami i odpływami wód morskich, a nawet nad lekarstwem na raka.

- Wyobraźmy sobie, że pracujemy nad nowym samochodem i chcemy zbadać poziom bezpieczeństwa zaprojektowanej przez nas konstrukcji nadwozia. W tym celu musimy przeprowadzić tzw. crash testy. Budowa prototypu i rozbijanie go o betonową ścianę są kosztowne - tłumaczy Paweł Gepner, Architecture Engineer w firmie Intel. - Na numerycznym modelu takiego samochodu możemy przeprowadzić szybko miliony testów, co pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i sporo pieniędzy - dodaje.

Jak widać, potencjał tkwiący w potężnych klastrach obliczeniowych dostrzegają i wykorzystują także inżynierowie różnych specjalności – od motoryzacji, przez lokomocję, po przemysł lotniczy.

Obok należącej do Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Galery Polska poszczycić się może czterema centrami superkomputerowymi: WCSS we Wrocławiu, PCSS w Poznaniu, ICM w Warszawie oraz Cyfronet w Krakowie.

>> czytaj też: IBM: Najszybszy komputer na częściach do konsoli


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *