Galaxy Nexus - smartfon z Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich (wideo)

19-10-2011, 08:10

Pierwszy smartfon zaprojektowany z myślą o Androidzie 4.0 zaprezentowały w Hong Kongu firmy Google i Samsung. Urządzenie ułatwi korzystanie ze społecznościowych usług Google'a, wykorzystuje technologie zbliżeniowe (NFC) i... naprawdę nieźle się prezentuje.

Galaxy Nexus został wyposażony w wyświetlacz Contour Display o przekątnej 4,65'' i rozdzielczości 720p. W środku urządzenia kryje się procesor 1,2 Ghz. Aby użytkownicy mogli korzystać z szybkiego internetu, urządzenie wspiera technologię LTE lub HSPA+.

Zastosowany system operacyjny to Android 4.0 znany również jako Ice Cream Sandwich. Z założenia ma to być system dla smartfonów i tabletów. Charakteryzuje go m.in. nowa czcionka Roboto zoptymalizowana dla wyświetlaczy HD. Ulepszono klawiaturę i powiadomienia. Wprowadzono widgety o zmiennym obszarze oraz obrazki w dużej rozdzielczości, gdzie tylko się da.

Przeglądarka internetowa jest szybsza, ma ulepszony menedżer kart i możliwość synchronizowania zakładek z Google Chrome. Strony internetowe można zachować na później. Google obiecuje też najwygodniejsze korzystanie z Gmaila, także w trybie offline. Nowy wygląd zyskał również kalendarz.

Kontakty w telefonie przechowuje aplikacja People, która łączy fotografie w wysokiej rozdzielczości oraz informacje z Google+, Facebooka, Twittera itd. Ulubione kontakty można umieszczać na ekranie startowym lub w folderach.  

>>> Czytaj: Nokia N9 (z MeeGo) startuje w Polsce

Udostępnianie treści jest łatwiejsze dzięki funkcji Android Beam, która wykorzystuje technologię NFC. Aby udostępnić innemu posiadaczowi telefonu stronę internetową, wideo na YouTube, mapę lub aplikację, wystarczy stuknąć urządzeniem w urządzenie. Inna efektowna funkcja to Face Unlock - umożliwia ona odblokowywanie telefonu z użyciem rozpoznawania twarzy.

Smartfona wyposażono w aparat z zerowym opóźnieniem migawki i autofocusem, który ułatwia robienie zdjęć panoramicznych i umożliwia nakręcenie filmów w rozdzielczości 1080p. Są też drobniejsze, ale ważne usprawnienia, takie jak: poprawione kopiowanie i wklejanie tekstu, ulepszona funkcja dyktowania tekstu głosem i tworzenie folderów zbliżone do tego, jakie znamy z iOS.

Galaxy Nexus będzie dostępny od listopada w USA, Kanadzie, Europie i Azji. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.google.com/nexus.

I jeszcze drobna retrospekcja. Galaxy Nexus pojawił się trzy lata po zaprezentowaniu T-Mobile G1 - pierwszego smartfona z Androidem. Wówczas analitycy wpływowej firmy Gartner śmiało stwierdzili, że w roku 2011 urządzenia z Androidem będą stanowić 10% rynku smartfonów (sic!). Teraz już wiemy, że Android to najpopularniejszy system na smartfonach, który wspiera ponad 190 mln urządzeń. Google pokazał, że potrafi on wiele zwojować na rynku i chyba dlatego Apple zdecydował się na przeniesienie walki do sądu (zob. Galaxy Tab zakazany w USA).

Poniżej film prezentujący nowego smartfona z Androidem 4.0

>>> Czytaj: iPhone 4S: 4 miliony w 3 dni


Źródło: Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy