Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

21 maja, po trzech tygodniach testów, dla polskich internautów oficjalnie otworzył się projekt "Galaktyczne Zderzenia" - kolejna odsłona międzynarodowego społecznościowego projektu naukowego "Galaktyczne Zoo", w którym udział wzięło już blisko 300 tysięcy użytkowników globalnej sieci, w tym ponad 20 tysięcy Polaków.

robot sprzątający

reklama


Projekt "Galaktyczne zderzenia" jest bardziej złożony niż oryginalne "Galaktyczne Zoo". Internauci mogą w tej wersji wybrać spośród dwóch możliwych zadań - łatwiejszego nadzorowania i oceniania komputerowych symulacji zderzeń galaktyk oraz trudniejszego samodzielnego poprawiania parametrów symulacji.

Pierwsze zadanie polega na poszukiwaniu najlepszych wyników symulacji spośród 64 wygenerowanych przez komputer. Ocenę ułatwia porównanie do podanego wzoru, czyli zdjęcia zderzających się galaktyk pochodzącego ze zbioru fotografii sklasyfikowanych już w "Galaktycznym Zoo". Najlepsze spośród z tych symulacji system "odkłada na bok", do dalszej analizy.

Projekt wykorzystuje również "galaktyczne wojny", w której użytkownik samodzielnie porównuje dwie spośród wybranych przez siebie symulacji. "Wojny" można rozgrywać także niezależnie od własnych symulacji, korzystając ze zbioru danych przygotowanych przez innych użytkowników. W praktyce taki sposób udziału w projekcie jest najbardziej popularny, ponieważ wybór i poprawianie symulacji wymaga pewnego doświadczenia i wprawy i jest trudniejsze niż samo rozstrzyganie "galaktycznych pojedynków".

Pomoc internautów jest dla naukowców bardzo cenna. Symulacje skomplikowanych procesów fizycznych, takich jak zderzenia galaktyk, to jedna z najtrudniejszych gałęzi astrofizyki, a dzięki udziałowi użytkowników internetu astronomowie zajmujący się zderzeniami mają szansę wykonać i porównać miliony symulacji pokrywających całą przestrzeń parametrów i w ten sposób zrozumieć, jak należy dobierać te parametry w przypadku realistycznych symulacji.

Stworzony przez Anthonego Holinchecka, informatyka i astronoma z George Mason University w USA, projekt "Galaktyczne zderzenia" jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych i dostępny pod adresem mergers.galaxyzoo.org.

Więcej informacji o projektach Zooniverse można znaleźć również na stronach polskich partnerów Citizen Science Alliance (konsorcjum powołanego przez kilka czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, które koncentruje swoje działania na rozwoju społecznościowych projektów naukowych) - projektu Hands-On Universe, Europe (www.pl.euhou.net) i portalu Astronomia.pl (www.astronomia.pl).

Na stronach EU-HOU jest dostępne również dedykowane forum dyskusyjne, na którym uczestnicy projektów mogą wymieniać się doświadczeniami, a w przypadku wątpliwości na pytania użytkowników odpowiada polski zespół ekspertów - pod adresem galaktycznezoo@astronomia.pl.

Jan Pomierny, Astronomia.pl

 

>>> Czytaj: Galaktyczne Zoo na 20 urodziny Kosmicznego Teleskopu Hubble'a


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E