Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Już za tydzień odbędzie się pierwsze dyktando w internecie o ogólnopolskim zasięgu, prowadzone za pośrednictwem komunikatora. Autorem tekstu, który jednocześnie przeprowadzi Gadu Dyktando będzie znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

robot sprzątający

reklama


Gadu Dyktando rozpocznie się 19 września o godzinie 18:00. Chętnym do wzięcia udziału wystarczy dostęp do komunikatora Gadu-Gadu oraz włączone o tej porze internetowe Gadu Radio (dostępne z komunikatora), poprzez które wyemitowany zostanie tekst dyktanda.

Na specjalnym blogu prof. Jerzego Bralczyka opublikowano 4 próbne teksty sprawdzianu, które mają pomóc uczestnikom w przygotowaniu się do językowej zabawy. Teksty dostępne są w postaci plików mp3, do pobrania ze strony www.mojageneracja.pl/8899.

Internauci zainteresowani językiem polskim mogą tam również dowiedzieć się jaki wpływ wywiera Sieć na język, którym się posługujemy oraz jaka jest pisownia wyrazów zaczerpniętych z internetu.

- Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w internecie grasuje jakaś szczególna polszczyzna, podobno mająca mało wspólnego z dotąd ogólnie przyjętą normą, a nawet tej normie zagrażająca - mówi prof. Bralczyk - To dlatego, że za język typowy dla internetu uważamy często język tych wypowiedzi, których naturalnym "środowiskiem" jest komputer, tekstów należących do gatunków istniejących tylko w internecie: mejli, blogów, czatów i innych gatunków językowych sprzyjających szybkiej komunikacji.

Organizatorzy ostrzegają, że podczas Gadu-Dyktanda na niewiele zdadzą się edytory tekstów.

Dla zwycięzców internetowego pisemnego sprawdzianu poprawnej polszczyzny przygotowano atrakcyjne nagrody. Szczegóły dotyczące rejestracji, uczestnictwa i przebiegu Gadu Dyktanda znajdziecie na stronie:

www.mojageneracja.pl/8899

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *