Fusion Sheep: Skupiamy się na użytkowniku końcowym

26-04-2012, 19:34

O nowoczesnych technologiach, które mają konkurować z Google TV i Apple TV, opowiada w rozmowie z Dziennikiem Internautów Patryk Zabicki z firmy Fusion Sheep.

Adrian Nowak, Dziennik Internautów: Jako Fusion Sheep już od wielu miesięcy przygotowujecie zestaw aplikacji, które umożliwiają wymianę multimediów między różnymi platformami. Jakie narzędzia udało się stworzyć przez ten czas?

Patryk Zabicki, CPO Fusion Sheep: Tworzenie aplikacji jest dla nas narzędziem służącym do rozwijania naszej technologii. Jednym z naszych projektów jest Shortbeam, aplikacja umożliwiająca przesyłanie multimediów oraz zasobów sieciowych z serwisu YouTube czy Vimeo bez kabli do urządzeń SmartTV.

W Amsterdamie podczas The Next Web startujemy z projektem Zapstreak, który to jest narzędziem dedykowanym dla programistów, dzięki któremu ich użytkownicy będą mogli wykorzystać największy ekran w ich domach do odtwarzania mediów z aplikacji.

Kto przede wszystkim wykorzystuje Wasze technologie? Całość skierowana jest do firm czy domowych użytkowników?

W fazie tworzenia biblioteki, która jest sercem naszego systemu, skupialiśmy się na użytkowniku końcowym. Naszymi głównymi odbiorcami są użytkownicy w najbardziej rozwiniętych krajach, gdzie penetracja urządzeń z rodziny Smart jest największa, a zatem Stany Zjednoczone, Zachodnia Europa, Azja.

Zapstreak celuje w inną demografię. Interesuje nas deweloper, który już dziś posiada albo ma w planach stworzenie aplikacji mobilnej, która będzie oparta o media (zdjęcia, wideo, muzykę) i który dostrzeże wartość w naszym rozwiązaniu. Za miesięczną opłatę licencyjną deweloper otrzyma od nas dostęp do biblioteki oraz pełne wsparcie od zespołu. Warte wzmianki jest również, że do naszego programu beta udało się przekonać niemieckiego Instagrama - EyeEm.

Ilu klientów zdobyliście od początku działalności?

Aktualnie z naszych aplikacji korzysta ok. 20.000 użytkowników. Jednak interesuje nas tworzenie tzw. middleware. Aplikacje służą nam do testów biblioteki, która jest rdzeniem naszego biznesu.

W dobie rozwiniętych ekosystemów, tworzonych przez firmę Apple czy Google, wydaje się, że integracja różnego rodzaju urządzeń (komputera, telewizora i smartfona) nie stanowi żadnego problemu. Jaki problem rozwiązujecie, z którym nie poradzili sobie jeszcze technologiczni giganci?

Jeśli mowa tu o systemach Apple TV czy Google TV (jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce mającą dostęp do tej technologii - w Europie GTV pojawi się w sprzedaży jesienią 2012), mają one istotne ograniczenie. Wymagają od użytkownika posiadania dodatkowego urządzenia podłączanego do telewizora, co z jednej strony jest kosztowne, z drugiej zaś sam fakt wymuszenia na użytkowniku posiadania dodatkowego urządzenia jest zwyczajnie problematyczny i wymaga choćby szczątkowej wiedzy, jak taki system podłączyć.

Podchodzimy z pokorą do liderów rynku, jednak jednym z ograniczeń, jakimi te firmy się cechują, jest to, że z pewnych przyczyn skupiają się na rozwijaniu własnych ekosystemów, przykładem właśnie Apple TV czy Samsung AllShare, który posiada takowe ograniczenia.

Liczycie na przejęcie przez firmę Google, Microsoft albo Apple? Wasze produkty prawdopodobnie pomogłyby im przy rozwijaniu swoich platform.

O takich rzeczach raczej nie myślimy. Skupiamy się na osiąganiu kolejnych kamieni milowych :-)

Niedawno zostaliście nominowani do finałów "The Next Web Conference", gdzie będziecie mogli zaprezentować usługę Zapstreak. W informacji prasowej tłumaczycie tylko, że umożliwia ona przesyłanie multimediów z poziomu aplikacji mobilnych do telewizorów. Jak dokładnie działa takie rozwiązanie i jakie urządzenia (w tym jaki telewizor) są konieczne, by Zapstreak funkcjonował bez problemów?

Działa nawet szerzej, Zapstreak jest w stanie wesprzeć nie tylko telewizory, świetnie radzi sobie również ze wzmacniaczami cyfrowymi dla systemów audio. W niedługim czasie, właśnie po TNW, zajmiemy się obsługą konsol do gier oraz urządzeń z rodziny NAS. 

Praktyka będzie wyglądała następująco: załóżmy, że jesteś deweloperem aplikacji mobilnej, powiedzmy Instagramu. Pobierasz Zapstreaka, który jest SDK, oraz instrukcje, jak go użyć, implementujesz go w swojej aplikacji. I po aktualizacji twój użytkownik może, prezentując swoje zdjęcia, pokazać je znajomym nie tylko na ekranie telefonu, ale przede wszystkim na telewizorze.

Do działania system będzie wymagać telefonu z aplikacją z dodanym Zapstreakiem, sieci Wi-Fi, do której wpięty będzie zarówno telewizor, jak i telefon. Jedyne ograniczenie to to, że telewizor musi być na tyle nowoczesny, aby posiadał podłączenie do internetu. Zdecydowana większość telewizorów sprzedawanych dzisiaj spełnia to kryterium.

Czego spodziewacie się po prezentacji na "The Next Web Conference"?

Na pewno wartościowego feedbacku od najlepszych specjalistów z branży. Zainteresowania głównych mediów technologicznych ze świata, przede wszystkim zaś wzrostu wiarygodności w społeczności deweloperów.

Jednym z ryzyk, jakie staramy się kontrolować, jest właśnie problem, jak przekonać dewelopera, aby zaufał właśnie nam. Widzisz, nikt jak deweloper nie zdaje sobie sprawy z wartości swojego czasu, dlatego narzędzia, którymi się posługują, muszą być najwyższej próby oraz posiadać wsparcie dające nadzieję na szybkie rozwiązanie pojawiających się problemów.

Gdy rozmawialiśmy kilka miesięcy temu przyznaliście, że jesteście zainteresowani również tematyką zdalnego kontrolowania urządzeń domowych. Poczyniliście jakieś kroki w tym kierunku czy na razie skupiacie się na innych rozwiązaniach?

Na razie skupiamy się na urządzeniach audio/video. Wedle naszej oceny właśnie tu jest póki co największe zainteresowanie tak konsumenta, jak i developera. Kiedy zapewnimy Fusion Sheep bezpieczny wzrost w tym sektorze, wrócimy do tematyki Android@Home.

Jakie narzędzia obok Zapstreaka rozwijacie obecnie najintensywniej? W przyszłości nadal będziecie się skupiali na tworzeniu rozwiązań, które ułatwiają dzielenie się multimediami?

Zastanawiamy się nad kilkoma wariantami. Wysoko na naszej liście są systemy wsparcia dla deweloperów gier.

Czytaj także: Fusion Sheep chce wygodnego udostępniania wideo na różnych platformach


Następny artykuł » zamknij

Proseed 21 już na rynku

Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy