Francuzi nie chcą e-książek od Amazona

14-01-2010, 19:50

Znani ze swojego bardzo poważnego podejścia do kultury Francuzi nie chcą, by to amerykańskie koncerny zarabiały na ich dziedzictwie literackim. Sprzedawcy książek chcą budowy wspólnej platformy do sprzedaży e-książek.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Rynek elektronicznych publikacji jest obecnie zdominowany przez firmę Amazon i jej czytnik. Do sprzedaży e-książek przymierzają się jednak także Google oraz Apple. Ostatnia z wymienionych firm chce mieć także własne urządzenie, co najmniej na miarę Kindle. Taki obrót spraw nie za bardzo podoba się we Francji, mocno wrażliwej na wszelkie zagadnienia związane z kulturą.

Nad Sekwaną jednak nie zamierzają załamywać rąk i oddawać całego francuskiego rynku we władanie amerykańskim gigantom. Pięciu największych sprzedawców książek zaapelowało do wydawców oraz rządu w Paryżu o udzielenie wsparcia w budowie narodowej platformy do sprzedaży e-książek - podaje agencja Reuters. Nie chcą oni być zdani na łaskę Amerykanów, powszechnie uznawanych za nierozumiejących europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Sceptycznie do pomysłu podchodzi jednak największy francuski wydawca - Hachette Livre. Francis Lang, dyrektor ds. sprzedaży, powiedział, że w chwili obecnej wydawcy i sprzedawcy książek mają różne interesy, ich współpraca może być więc bardzo utrudniona. Wsparcia nie otrzymała także koncepcja włączenia do współpracy rządu.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że poszczególni wydawcy mają już własne platformy, za pośrednictwem których sprzedają e-książki. Tworzenie wspólnej mijałoby się z celem, choć mogłoby być rozwiązaniem tańszym.

Francuzi nie będą raczej z założonymi rękoma patrzeć, jak amerykańskie firmy zarabiają na ich kulturze. Biorąc pod uwagę dotychczasowe działania prezydenta Sarkozy'ego, można oczekiwać, że poprze on stworzenie francuskiej platformy do sprzedaży e-książek.


Źródło: Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag Nicolas Sarkozytag Francjatag czytniki książek
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.