Francja chce blokowania piratów w całej Europie

07-07-2008, 12:21

Odcinanie od internetu za wymienianie się plikami chronionymi prawem autorskim zaproponowała Francja, która właśnie objęła przewodnictwo w Unii Europejskiej. Dotychczas tak surowe prawo funkcjonowało tylko w kilku krajach. Teraz może ono zostać wpisane do tzw. Telecoms Package, czyli pakietu praw obowiązującego telekomy.

W kwietniu mogło się już wydawać, że odcinanie od internetu za wymienianie plików nie grozi internautom w całej Europie. Wtedy to posłowie Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się przeciwko takim rozwiązaniom.

Teraz pomysł powrócił z inicjatywy Francji, której prezydent Nicolas Sarkozy niejednokrotnie deklarował przychylność wobec posiadaczy praw autorskich. Od pewnego czasu również organizacja IFPI mocno naciska na zaostrzenie prawa wskazując właśnie na Francję, jako przykład. To właśnie w tym kraju 23 listopada 2007 r. producenci muzyki i filmów podpisali porozumienie z dostawcami internetu i osobami publicznymi. Wszystkie strony zobowiązały się do walki z internetowym piractwem.

Sonda
Odcinanie od internetu za współdzielenie plików to...
  • właściwa kara dla piratów
  • zwykła cenzura internetu
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Takie rozwiązania są mocno krytykowane. UE od dłuższego czasu próbuję sprawić, aby internet był dla obywateli siecią pozwalającą na nieskrępowane wyrażanie poglądów, dostęp do usług bankowych, publicznych, nawet zdrowotnych. Jednocześnie proponowane jest prawo, które umożliwi odcinanie obywateli od tej sieci.

Jeśli pomysły zostaną zrealizowane, dostawcy usług internetowych (ISP) zmienią się w stróżów i egzekutorów prawa. Istnieje obawa, że cenzura w takim kształcie przyczyni się w niektórych przypadkach do zablokowania legalnego ruchu w Sieci. Jak wcześniej zauważali przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, drakońskie prawo przedkłada prawa autorskie nad prawa obywatelskie.

W dniu dzisiejszym głosowanie nad nowymi przepisami zostanie przeprowadzone w dwóch komitetach Parlamentu Europejskiego - IMCO oraz ITRE. Pierwszy zajmuje się rynkiem wewnętrznym i ochroną konsumentów. Drugi jest odpowiedzialny za przemysł, badania i energię. Głosowanie w Parlamencie Europejskim i dyskusja plenarna odbędą się po wakacjach.

 


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy