Foxconn podnosi pensje swoim pracownikom

17-02-2012, 18:06

Chiński gigant, zajmujący się tworzeniem m.in. smartfonów iPhone czy iPadów, poinformował o kolejnej podwyżce dla swoich pracowników. Firmie często zarzucano w ostatnim czasie nadmierne wykorzystywanie swoich pracowników.

Chińscy pracownicy mają zarabiać o 16-25% więcej już od kolejnego miesiąca - poinformował Foxconn w swoim komunikacie. To trzecia podwyżka od 2010 roku.

Czytaj także: Sklep firmy Apple obrzucony jajkami

- Podstawowe wynagrodzenie początkujących pracowników we wszystkich chińskich fabrykach Foxconnu jest tutaj już teraz znacznie wyższe niż to ustanowione przez lokalne władze - czytamy w oświadczeniu korporacji. Obecnie pracownicy otrzymują co najmniej 290 dolarów (1800 juanów) miesięcznie.

Szefostwo firmy zapewnia, że w przyszłości minimalna płaca może wzrosnąć do 2200 juanów. Według nieoficjalnych informacji jeszcze trzy lata temu Chińczycy pracujący w Foxconnie mogli liczyć na zaledwie 900 juanów miesięcznie. W przyszłości zaoferujemy więcej możliwości związanych ze szkoleniami i nauką, a także będziemy wzbogacali nasze rozwiązania technologiczne, co wpłynie korzystnie również na wynagrodzenia - zapewniają przedstawiciele korporacji.

Według wstępnego raportu przygotowanego niedawno przez niezależną agencję The Fair Labor Association (FLA) warunku pracy w Foxconnie są znacznie lepsze niż innych chińskich fabrykach (np. przygotowujących odzież). Problemem nie jest tu intensywność, wypalenie czy nacisk ze strony społeczeństwa. Chodzi raczej o monotonię, znudzenie czy może wyobcowanie - powiedział niedawno Auret van Heerden zarządzający FLA.

Czytaj także: Microsoft zaniepokojony strajkiem w Foxconnie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy