Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Fotografie z Olimpiady na Facebooku? Nie, to zabronione!

27-04-2012, 10:56

Organizator Igrzysk Olimpijskich w Londynie zabrania nabywcom biletów wykorzystywania zdjęć z imprezy w sposób inny niż na użytek osobisty. Kibice nie powinni zatem publikować zdjęć, nawet w serwisach społecznościowych (sic!).

Tekst z cyklu Absurdy Własności Intelektualnej.

Jak podaje serwis Amateur Photographer, komitet organizujący Igrzyska Olimpijskie w Londynie ma zamiar podyktować kibicom warunki robienia zdjęć na imprezach sportowych. W informacji dla posiadaczy biletów czytamy:

Obrazy, filmy oraz nagrania dźwiękowe Rozgrywek, wykonane przez Posiadacza Biletu, nie mogą być wykorzystane do celów innych niż prywatny użytek domowy i Posiadacz Biletu nie może licencjonować, nadawać lub publikować filmu i/lub nagrania dźwiękowego, włączając w to strony sieci społecznościowych oraz generalnie internet, i nie może wykorzystywać obrazów, nagrań wideo i/lub dźwiękowych do celów komercyjnych pod żadnym warunkiem...

Hę?

Trudno byłoby w to uwierzyć, gdyby nie oczywisty powód takich obostrzeń. Organizator Igrzysk sprzedaje prawa do transmisji różnym telewizjom, rozgłośniom radiowym itd. Można się obawiać, że ludzie nie będą chcieli oglądać tych transmisji, bo zamiast nich dostępne będą filmy, zdjęcia i nagrania wykonane przez jakąś bandę amatorów. Organizatorzy chcą mieć 100% kontroli nad "własnością intelektualną", która zostanie wytworzona na bazie igrzysk, ale czy to nie jest przesada?

Co więcej, serwis PetaPixel podaje, że ochroniarze zatrudnieni przy igrzyskach zostali przeszkoleni, aby "zniechęcić ludzi do fotografowania". Efektem tego przeszkolenia było już jedno nieporozumienie między ochroniarzami a fotoreporterami.

Oczywiście to jest okazja, aby zadać serię ciekawych pytań. Jakie sankcje będą wyciągane wobec osób, które wrzucą na Facebooka zdjęcie z olimpiady? Organizatorzy odbiorą mu bilet? Jeśli tak, to czy nie będzie to naruszenie praw konsumenta? Jakim prawem organizator dyktuje nabywcy biletu, co wolno robić z aparatem i gdzie wolno mu publikować swoje dzieła? 

Swojego czasu w Polsce ustalono, że zakaz fotografowania w muzeach jest klauzulą niedozwoloną. Być może Brytyjczycy również powinni poruszyć swoje władze, aby zbadały one kwestię wspomnianego zakazu.

Czytaj: Czytanie dzieciom wymaga opłat za prawa autorskie (sic!)


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:




fot. Freepik