Nowego Flash Playera w wersji 10 udostępniła firma Adobe. Odtwarzacz oferuje teraz m.in. natywną obsługę transformacji i animacji 3D. Kilka dni wcześniej firma Microsoft wydała drugą wersję Silverligta – technologii, która powoli staje się konkurentem Flasha.
Adobe Flash Player 10
Flash Player 10 został wydany w wersji dla systemów Windows, Mac OS X oraz Linux. Wsparcie dla Solarisa ma zostać dodane jeszcze w tym roku.
Najważniejsze cechy nowo wydanego odtwarzacza to wsparcie dla nowych filtrów i efektów, natywna obsługa transformacji i animacji 3D, zaawansowane przetwarzanie audio oraz akceleracja sprzętowa GPU.
Deweloperzy, którzy będą chcieli wykorzystać nowe funkcje odtwarzacza, mogą sięgnąć po wypuszczone razem z nim oprogramowanie Adobe Creative Suite 4. Oprogramowanie to pozwala na tworzenie własnych filtrów oraz proste tworzenie efektów trójwymiarowych. Efekty 3D mogą być tworzone w przestrzeni 2D i później przetwarzane na 3D.
W nowym Flash Playerze firma Adobe postanowiła również wykorzystać doświadczenia z zakresu typografii. Dzięki technologii InDesign twórcy będą mieli większą kontrolę nad układem tekstu i czcionkami.
Jeśli chodzi o przetwarzanie dźwięku, to jest kilka nowości. Szczególnie przydatne dla twórców gier mogą być API do dynamicznego generowania dźwięku.
Nowości wprowadzone w Adobe Flash Playerze 10 zostaną uwzględnione w przyszłych pracach nad projektem Open Screen. Projekt Open Screen to inicjatywa mająca na celu zapewnienie dostępu do bogatych treści na różnych urządzeniach, m.in. komputerach osobistych, urządzeniach mobilnych i urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć pod adresem www.openscreenproject.org.
Silverlight 2, czyli konkurencja
Kilka dni przed Flashem 10 Microsoft udostępnił Silverlighta 2 – zaktualizowaną wersję wtyczki, która ma dostarczać przez przeglądarkę treści multimedialne. Silverlight jest uznawany za konkurencję dla wszechobecnego Flasha. Nowa wtyczka została udostępniona w wersji dla Windows i Mac OS X. Działa w przeglądarkach IE, Firefox i Safari.
Silverlight 2 zawiera platformę .NET i jest dostarczona z takimi elementami, jak przełączniki, przyciski radiowe, suwaki, kalendarze czy listy. Dzięki nim ułatwione jest tworzenie interfejsu użytkownika. Dodano również obsługę DRM.
Udostępniając aktualizację, przedstawiciele Microsoftu podkreślali, że zależy im na tym, aby programiści tworzący aplikacje Silverlight mogli używać różnych języków i narzędzi. Sam Microsoft z myślą o Silverlight stworzył pakiet o nazwie Expression Studio. Firma ogłosiła jednak również, że wesprze finansowo francuską firmę Soyatec będącą członkiem Eclipse Foundation. Dzięki temu wsparciu powstanie wtyczka do Eclipse IDE, która umożliwi tworzenie aplikacji Silverlight. Soyatec udostępni projekt na warunkach Eclipse Public License Version 1.0.
Jeszcze prowadzi Flash
Obecnie szacuje się, że Flash Player zainstalowany jest na ponad 90% komputerów podłączonych do internetu. Silverlight znajduje się na co czwartym komputerze. Jest to w dużej mierze zasługa firmy NBC, która korzystała z wtyczki Microsoftu publikując filmy z Igrzysk w Pekinie. Inne firmy wspierające Silverlight to CBS College Sports, Blockbuster, Hard Rock Cafe, Yahoo Japan, AOL oraz Toyota.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*