Fiskus chce zajrzeć na nasze konta? Powinien udowodnić, że to niezbędne!

19-06-2013, 11:48

Fiskus chciałby pełnego wglądu w nasze konta bankowe, ubezpieczenia itd. - donosi Puls Biznesu. Proponujemy zajrzeć w projekt i zwracamy uwagę na istotną rzecz - fiskus powinien udowodnić, że to byłoby niezbędne dla jego działań.

Puls Biznesu dzisiaj donosi, że Wielki Brat patrzy na finanse Polaków. Gazeta pisze, że Ministerstwo Finansów ma zamiar zmusić banki, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne i nawet firmy ubezpieczeniowe, aby te za darmo przekazywały organom skarbowym wszystkie informacje o rachunkach klientów, dokonywanych wpłatach i wypłatach, udzielonych kredytach itd. Nawet Poczta ma ujawniać szczegóły dotyczące przekazów pieniężnych.

Zajrzyjmy do projektu

Powyższy pomysł znalazł się w w projekcie założeń nowelizacji ordynacji podatkowej. Ten projekt można znaleźć w Rządowym Centrum Legislacji i niestety jest to trudny do przeszukiwania dokument zawierający skany (jak zwykle). Pod tym tekstem znajdziecie jego kopię, a my podpowiadamy, że niepokojące zapisy znajdziecie na stronie 57 i kolejnych.

Nie bądźmy naiwni - Ministerstwo Finansów zajmuje się głównie myśleniem nad tym, w jaki sposób wyciągnąć jeszcze więcej pieniędzy od podatników. Jego pomysły w pewnym sensie nie są zaskakujące, ale bardziej zaskakujące może być to, jak podejdzie do tego reszta rządu i jakie dokładnie przepisy powstaną na bazie tych założeń.

zdjęcie

Znowu kreatywność przy zbieraniu danych

Dla Dziennika Internautów szczególnie ciekawa jest kwestia prywatności i dostępu do danych. W tym temacie warto porównać pomysły Ministerstwa Finansów z tym, o czym mówił Generalny Inspektor Ochrony Danych w wywiadzie opublikowanym na początku czerwca w DI w tekście pt. Politycy są kreatywni, jeśli chodzi o zbieranie naszych danych.

W tym wywiadzie dr Wojciech Wiewiórowski podkreślał, że administracja publiczna nie powinna zbierać danych tylko dlatego, że są one "przydatne"

- Pamiętajmy, że art. 51 Konstytucji RP wprost stanowi, że władza publiczna nie może gromadzić innych informacji niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Nie ma zatem prawa zbierać informacji, które mogą być jej „przydatne”, „potrzebne”, „logiczne” czy „ekonomicznie opłacalne”. Może pozyskiwać tylko te, które są „niezbędne” - mówił Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Wojciech Wiewiórowski podkreślił też, że administracja publiczna nie powinna mieć możliwości przesiewowego przeglądania danych. Jeśli firmy mają przekazywać jakieś dane urzędnikom, powinno to następować tylko przy okazji konkretnych spraw. 

Sonda
Czy fiskus powinien mieć szerszy dostęp do danych bankowych?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Nie ma powodów by utajniać dane?

Piszę o tym, aby zwrócić uwagę na sposób myślenia, który powinien cechować polityków proponujących podobne rozwiązania w zakresie dostępu do danych. Puls Biznesu cytuje dziś przedstawiciela Ministerstwa Finansów Macieja Grabowskiego, który twierdzi, że "nie ma żadnego powodu, aby te dane (bankowe - red.) były utajniane przed organami podatkowymi".  

Otóż jest powód! Te dane dotyczą nas i powinny być niedostępne dla urzędników tak długo, jak długo urzędnicy nie wykażą, że ich zbieranie jest niezbędne.

Poniżej kopia projektu założeń.

Do Ku Ment 72715 by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031