Firmy będą się starać o zamówienia publiczne w sieci, czyli eKatalogi. Jak to ma działać?

25-06-2014, 12:10

Wiele zamówień publicznych odbywa się bez przetargu, a przedsiębiorcy często nie wiedzą, że mogliby złożyć swoją ofertę. To się może zmienić, gdy ruszą eKatalogi - platforma Urzędu Zamówień Publicznych, dzięki której firmy zaoferują swoje produkty urzędom.

Teoretycznie wielu przedsiębiorców powinno mieć możliwość dostarczania towarów lub usług dla instytucji publicznych. Urzędnicy teoretycznie powinni szukać najbardziej korzystnych ofert. Praktyka jest nieco inna, bo kiedy nie trzeba przeprowadzać przetargu, urzędnicy mogą skierować zapytania ofertowe do nielicznych, wybranych przez siebie firm. Może to wyłączyć z rynku niektóre firmy, które miałyby konkurencyjną ofertę.

eKatalogi ułatwią zdobywanie zamówień

Urząd Zamówień Publicznych chce rozwiązać problem dzięki internetowi. Planuje uruchomić platformę internetową będącą istnym "Allegro dla zamówień publicznych". Firmy będą mogły prezentować w serwisie swoje oferty, a jeśli urzędnik nie znajdzie odpowiedniego produktu, będzie mógł zadać pytanie ofertowe. System będzie też udostępniał dodatkowe funkcje, jak np. wystawianie referencji.

Warto w tym miejscu podkreślić, że samo Allegro nie ma z tym nic wspólnego (użyliśmy tej nazwy tylko dla porównania). Serwis dla zamówień publicznych będzie stworzony w ramach projektu Elektroniczna Platforma Katalogów Produktów – eKatalogi, który jest realizowany w zakresie 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – Społeczeństwo Informacyjne – Budowa Elektronicznej Administracji.

Tańsze procedury

Tego typu katalogi są już wykorzystywane w państwach członkowskich UE, np. we Włoszech, Belgii, Danii i in. Przykład włoski pokazuje, że koszty procedur związanych z zamówieniami mogą spaść o 97%, a oszczędności w zakresie czasochłonności są oceniane na 98%.

W Polsce udostępnienie takiego narzędzia wydaje się jeszcze bardziej uzasadnione po tym, jak znowelizowano Prawo zamówień publicznych i podniesiono próg wartości zamówień, które można realizować bez przetargu (teraz jest to 30 tys. euro, a nie 14 tys. jak dotychczas).

Sonda
Czy zamieszczanie zamówień publicznych w internecie wpłynie korzystnie na konkurencję?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Co ważne, usługa ma być bezpłatna, zatem dla przedsiębiorców może to być po prostu dodatkowy kanał sprzedaży. Z punktu widzenia urzędów ważną zaletą będzie ograniczenie ilości papierków. Dokumentacja postępowań ma być przechowywana przez system eKatalogi. Operacje dokonane przez użytkowników zostaną zarchiwizowane wraz z informacjami przekazywanymi pomiędzy użytkownikami. Będzie możliwość generowania i drukowania dokumentów potwierdzających transakcje.

Poznaj szczegóły

Obywatele i przedsiębiorcy zainteresowani tym tematem mogą zajrzeć do prezentacji, jakie udostępnił Urząd Zamówień Publicznych. Poniżej zamieszczamy dwie takie prezentacje. Pierwsza ukazuje ogólną koncepcję eKatalogów, a druga zawiera informacje istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Prezentacja_eKatalogi by di24pl

Prezentacja_eKatalogi_przedsiebiorcy by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy