Spieszysz się. Doskonale to rozumiemy. Ale kiedy w grę wchodzą firmowe pieniądze, trzy dodatkowe minuty (bo zwykle tyle wystarcza) poświęcone na sprawdzenie, czy przelew rzeczywiście wędruje zgodnie z Twoimi oczekiwaniami – to niezbyt wiele.
reklama
Zacznij od podstaw - chcąc dokonać płatności przez witrynę banku, upewnij się, czy nie znajdujesz się na podstawionej stronie. Banki stosują bezpieczne połączenie, ale i tak należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Tym bardziej, że nie musisz robić niczego specjalnego - przeglądarka zaalarmuje Cię jeśli:
Zanim ze zniecierpliwieniem przejdziesz dalej, upewnij się, jaka jest przyczyna ostrzeżenia i czy nie znajdujesz się na podstawionej stronie.
Jeśli chcesz połączyć się z bankiem, ostrożnie z klikaniem w linki - lepiej wpisać adres banku w przeglądarkę ręcznie. Kiedy już jesteś na stronie, przed logowaniem przeczytaj uważnie adres witryny.
To tylko pozorne dziwactwo. Cyberprzestępcy to świetni socjotechnicy - w przypadku płatności internetowych wykorzystają np. zaufanie do instytucji, rutynę w działaniu czy wszechobecny pośpiech. Wizualne podrobienie witryny banku jest łatwe, a że znajduje się pod innym adresem? Na niewielki błąd w adresie www (np. bnak zamiast bank) użytkownik może nie zwrócić uwagi. Dlatego sprawdzaj, czy w adresie nie ma błędu - literówki, cyfry udającej literę etc.
Równie poważna jest sprawa z możliwością zmiany numeru konta, na które chcesz dokonać przelewu. Szkodliwe oprogramowanie, takie jak VBKlip czy Banatrix, wykrywa kopiowanie numeru rachunku bankowego (np. z maila lub ze strony kontrahenta) i przy wklejaniu podmienia cyfry – na numer konta przestępców. Po wklejeniu numeru konta przeczytaj więc go uważnie. Najnowsze wersje Banatrixa potrafią wręcz pokazać w przeglądarce właściwy numer konta, a do banku wysłać sfałszowany. Dlatego sprawdź numer jeszcze raz - przed wpisaniem jednorazowego kodu potwierdzającego transakcję!
Pamiętaj też o złośliwych aplikacjach, które atakują telefony i podmieniają przychodzące z banku SMS-y. Zawsze więc sprawdzaj poprawność numeru konta podanego w SMS-ie. Możesz też sprawdzić numer tuż po potwierdzeniu operacji na stronie banku (w większości banków operację można cofnąć).
Przeczytaj: "Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistychKsiążka "Finansowy ninja" to przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole. 544 strony praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Czytelnikowi zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe. Szczegółowa recepta na to, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe oraz skutecznie zaplanować swoją emeryturę.* |
Jako dodatkowe zabezpieczenie warto zastosować także rozwiązania związane z przeglądarkami:
Stosuj także dwie pozornie oczywiste, ale wcale nierzadko lekceważone rady w zakresie wykorzystywania telefonu do kontaktów z bankiem:
Niektóre banki proponują ustanowienie dodatkowego hasła, którym będą się posługiwać osoby dzwoniące w imieniu banku.
Telefon coraz częściej służy nie tylko do kontaktów z bankiem, ale i do wykonywania transakcji mobilnych. Zalecamy szczególnie dużą ostrożność, bo zagrożeń nie brakuje, a do takich transakcji często skłania konieczność ich pilnego wykonania, działa się więc w pośpiechu. Stop. Chwila skupienia i uwagi nie kosztuje jednak wiele – odwrotnie może być przy jej braku…
Bezpieczeństwu przelewów mobilnych sprzyjają wszystkie znane zasady korzystania z urządzeń mobilnych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych zagrożeń, jakie niesie złośliwe oprogramowanie „dedykowane” bankowości mobilnej:
Warto zauważyć, że funkcja szybkich przelewów internetowych (bez wpisywania numeru konta) jest stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem.
Do kanonów bezpieczeństwa płatności internetowych należy też zaliczyć korzystanie z usług sprawdzonych dostawców - zarówno samego systemu płatności, jak i opłacanych towarów czy usług.
Chcesz korzystać z usług innej instytucji płatniczej niż banki? Sprawdź rejestr Komisji Nadzoru Finansowego, która weryfikuje, czy akredytowana firma spełnia wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa. W każdej chwili na stronie https://erup.knf.gov.pl/View/ możesz sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie podmiot znajduje się w rejestrze dostawców usług płatniczych. Dodatkowo możesz prześledzić rejestr licencjonowanych Agentów Rozliczeniowych prowadzony przez Narodowy Bank Polski. Zwróć uwagę, czy dana firma posiada certyfikat PCI DSS, świadczący o zgodności z popularnymi systemami płatności kartami kredytowymi.
Szukasz nowego dostawcy dla swojej firmy? Na pewno sprawdzisz oferentów pod wieloma względami. Weź też pod uwagę, jak działa w internecie, szczególnie jeśli chcesz korzystać z sieci do kontaktów, zamówień i płatności:
Artykuł pochodzi z pierwszej edycji Niezbędnika DI: cyberbezpieczeństwo - bezpłatnego magazynu w formacie PDF, w którym znajdziesz gotowe odpowiedzi i łatwe do wdrożenia rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo Twojej firmy w internecie.
Poradnik opracowali doświadczeni redaktorzy Dziennika Internautów we współpracy z ekspertami z firmy Microsoft oraz licznym gronem ekspertów od bezpieczeństwa i prawa w IT.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*