Firmę założysz... na poczcie. MAiC i Poczta Polska zacieśniają współpracę

13-08-2015, 13:36

Załatwianie spraw urzędowych na poczcie i udostępnienie bezpłatnego dostępu do internetu - oto cele dalszej współpracy Poczty Polskiej z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.

Nie od dziś wiadomo, że Poczta Polska chciała się włączyć w informatyzację całego kraju. W grudniu ubiegłego roku ruszył program pilotażowy związany z potwierdzaniem Profilu Zaufanego na Poczcie. Wcześniej nowelizacja ustawy o informatyzacji otworzyła drogę do potwierdzania Profilu Zaufanego w różnych miejscach. Na tym jednak nie koniec.

Nowe porozumienie MAiC i Poczty Polskiej

Dziś okazało się, że Ministerstwo Cyfryzacji i Poczta Polska będą współpracować jeszcze ściślej. Obydwa podmioty podpisały deklarację współpracy w zakresie budowy usług e-administracji i rozwijania kompetencji cyfrowych obywateli. 

- Nasza współpraca umożliwi obywatelom załatwianie spraw urzędowych w placówkach pocztowych i przyczyni się do informatyzacji administracji. To dobra forma wykorzystania ogromnego potencjału, jaki ma Poczta, na który składa się kilkutysięczna sieć placówek i nowoczesne cyfrowe rozwiązania - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Poczta Polska
zdjęcie z serwisu prasowego Poczty Polskiej

Centra Aktywności Cyfrowych

Plany Poczty Polskiej obejmują utworzenie do 500 Centrów Aktywności Cyfrowych (CAC) oraz wprowadzenie bezpłatnego dostępu do internetu w 4500 placówkach pocztowych.

W Centrach Aktywności Cyfrowej w placówkach Poczty Polskiej będzie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany. Będzie można również:

  • otworzyć działalność gospodarczą w systemie CEIDG
  • zweryfikować dowód rejestracyjny i prawo jazdy,
  • przez całą dobę korzystać z bezpłatnego Wi-Fi. 

Zakres dostępnych usług ma być w przyszłości poszerzany.

Poczta Polska i cyfryzacja kraju

Trzeba dodać, że Poczta Polska już wcześniej współpracowała z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, ustawiając w swoich placówkach automaty ZUS i wprowadzając elektroniczna wymianę niektórych dokumentów między Pocztą i ZUS. 

Poczta Polska jest także sygnatariuszem Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych, zainicjowanego przez MAC w 2013 r. Niedawno firma wspólnie z Facebookiem i Microsoftem założyła inicjatywę Thinktankcyfrowy.pl.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy