Firefox 5 może być bardziej społecznościowy

17-02-2011, 15:57

Mozilla udostępniła plany dotyczące interfejsu Firefoksa 5. Zdradzają one nie tylko, jak program może wyglądać, ale co ważniejsze, jak przeglądarki będą się starały dostosować do internetowych trendów.

Jak wspominaliśmy niedawno, Mozilla intensywnie eksperymentuje z nowymi metodami przeglądania stron internetowych. Podczas gdy Firefox 4 dopiero wyszedł z fazy beta, producent prezentuje już nowości, jakie prawdopodobnie będziemy mogli znaleźć w wydaniu z numerem piątym.

>>Czytaj także: Google prosi o pomoc użytkowników w walce z farmami treści

Sonda
Przetestujesz w przyszłości nowego Firefoksa?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Tym razem zmian w interfejsie ma być znacznie więcej niż przy okazji wcześniejszych wersji. Jedną z nowości może być na przykład poszerzone do 240 pikseli pole wyszukiwania, które ma "inteligentniej" reagować na działania użytkowników. Poprawiona ma być także jego widoczność na monitorach o mniejszych rozdzielczościach dzięki zmianie koloru odpowiednio dopasowanego do każdej wyszukiwarki.

Jedną z najciekawszych nowości są natomiast przyciski dla niektórych stron, takich jak Twitter. Umieszczone w obramowaniu okna mają one pozwolić na wygodniejszą obsługę serwisów, bez potrzeby opuszczania aktualnie przeglądanej karty. Jest to ukłon w stronę serwisów społecznościowych i zapewne integracja przeglądarek z witrynami, takimi jak Facebook, będzie z czasem coraz większa.

Przyciski dopasowane do strony
fot. Mozilla - Przyciski dopasowane do strony
Funkcja Firefox Sync, obecna już od jakiegoś czasu przeglądarce, ma być natomiast lepiej promowana dzięki nowym komunikatom, co pozwoli użytkownikom wygodniej zarządzać swoimi hasłami i przenosić je między różnymi komputerami. Oprócz tego w programie może znaleźć się także nowy menedżer dodatków, jednak jak zaznaczają programiści, obecnie nie jest pewne, czy wszystkie wspomniane nowości znajdą się w Firefoksie 5.

>>Czytaj także: Facebook razem z HTC przygotowują społecznościowy telefon


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy