Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Fedora Core to jedna z najbardziej popularnych dystrybucji Linuksa, firmowana przez Red Hat Inc. Z kolei "Fedora Core. Biblia" to obszerne kompendium wiedzy na jej temat.

robot sprzątający

reklama


Fedorowa biblia stanowi przewodnik przeznaczony dla początkującego użytkownika (nieposiadającego wcześniej wiedzy na temat Linuksa lub posiadającego ją tylko w niewielkim stopniu).

Krok po kroku prowadzi przez kolejne zagadnienia - co ważniejsze opisując je jasnym dla "niewtajemniczonych" językiem. Jasnym, a jednocześnie nie popadającym w "wodolejstwo".

Ponad tysiącstronicowa pozycja została przez autora na pięć głównych części.

Pierwsza część poświęcona jest kwestiom podstawowym: ogólnym wprowadzeniem do tematu, opisem instalacji systemu i zapoznaniem ze środowiskiem graficznym. Również tutaj znajduje się rozdział poświęcony pracy z powłoką systemową oraz edytorem vi.

Po zakończeniu lektury wprowadzającej dochodzimy do części II zatytułowanej "Fedora Core w praktyce" - dotyczącego tego, co interesuje każdego przeciętnego użytkownika, chcącego swobodnie korzystać z aplikacji lub łączyć się z internetem. Jasno opisano tu instalację programów tak z pakietów RPM, jak i z kodu źródłowego.

Jest tu również fragment poświęcony uruchamianiu programów nielinuksowych - dosowych za pomocą DosEmu, windowsowych za pomocą WINE oraz macintoshowych poprzez ARDI Executor. Także w drugiej części zawarto informacje związane z obsługą aplikacji internetowych oraz multimediów (od nagrywanie płyt po korzystanie z kamer internetowych.

Część trzecia - "zarządzanie systemem Fedora Linux" - to przejście do bardziej konkretnych zagadnień. Tutaj znaleźć można informacje na temat administrowania systemem, jego konfigurowania i monitorowania wydajności, a także automatyzacji pracy. Również w tym dziale odszukać można wiadomości dotyczące bezpieczeństwa systemu i przechowywanych na dysku danych. Począwszy od kwestii tworzenia kopii bezpieczeństwa autor porusza kolejne zagadnienia z tego zakresu. A to ochrona przed atakami typu DDoS, a to konfiguracja filtrującego firewalla iptables, a to z kolei korzystanie z SSH.

Kolejna, czwarta część, poświęcona jest konfiguracji usług sieciowych. Tutaj czytelnik może nauczyć się korzystania z wirtualnych sieci prywatnych (VPN) czy stawiania i konfigurowania serwerów. Także w tej części opisana została współpraca systemów mac'owych z serwerami linuksowymi. Wreszcie część piąta opisuje jądro systemu.

Jako całość książka doskonale nadaje się na lekturę dla początkującego, który chce się nauczyć obsługi Linuksa. I choć pisana była za "kadencji" Fedory Core 2 (aktualnie dystrybuowana jest Fedora 4) i ta też została zamieszczona na płytach dodanych do fedorowej biblii, to "świeży" użytkownicy pozycją tą na pewno się nie zawiodą i bez wątpienia pomoże im ona wejść w świat Pingwina..


okładka książki
Fedora Core 2. Biblia

Autor: Christopher Negus
Tłumaczenie: Piotr Pilch
ISBN: 83-7361-723-X
Tytuł oryginału: Red Hat Fedora Linux 2 Bible
Format: B5, stron: 1216; oprawa twarda
Zawiera 4 CD-ROMy
Data wydania: 12/2004
Cena książki: 149.00 zł

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Dzień Administratora!