Farby chlorokauczukowe - właściwości i zastosowanie

29-01-2021, 20:09

Niektóre powierzchnie można pokrywać niemal dowolnym rodzajem farby. Inne – jak np. metale – są jednak pod tym względem znacznie bardziej wymagające. Emalia chlorokauczukowa doskonale nadaje się do pokrywania stali i żeliwa, a jednocześnie zapewnia tym materiałom ochronę przed korozją. Dowiedz się więcej o jej właściwościach i zastosowaniu.

Czym jest farba chlorokauczukowa?

Farba chlorokauczukowa to rodzaj substancji, która tworzy na pokrywanej nią powierzchni elastyczną i wytrzymałą powłokę ochronną. Jest ona szczelna, dzięki czemu zabezpiecza dany element przed czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim wilgocią, ale również substancjami kwasowymi i zasadowymi. Powinno się ją stosować na podkład antykorozyjny – wówczas pomaga na długo ochronić daną powierzchnię przed rdzą. To dlatego farba chlorokauczukowa znajduje zastosowanie przede wszystkim przy pokrywaniu elementów wykonanych z metali – szczególnie, jeśli są użytkowane w sposób, który naraża je na działanie wilgoci lub innych niekorzystnych czynników. Jest dostępna w wielu kolorach, a dodatkowo istnieje możliwość ich mieszania.

Farba chlorokauczukowa – zastosowanie

W praktyce chlorokauczuk do metalu jest stosowany do zabezpieczenia różnego rodzaju konstrukcji i ich elementów – najczęściej tych narażonych na działanie szkodliwych czynników. Farby tego typu, które znajdziesz np. w ofercie Polifarb Łódź, wykorzystuje się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. W połączeniu z odpowiednim podkładem antykorozyjnym potrafią na długo zapobiec powstawaniu rdzy i pomagają zachować estetyczny wygląd stalowych czy żeliwnych powierzchni. Farba chlorokauczukowa do metalu może być stosowana do malowania:

  • maszyn i urządzeń, 
  • konstrukcji budowlanych, 
  • konstrukcji przemysłowych,
  • elementów małej architektury miejskiej –urządzeń na placach zabaw,  barierek, słupów, ogrodzeń, latarni ulicznych itp.,
  • innych powierzchni stalowych i żeliwnych.

Ponadto niekiedy wykorzystuje się chlorokauczuk do betonu lub drewna – bardzo dobrze zabezpiecza te materiały przed niekorzystnym działaniem wilgoci, a jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną. Dzięki niej możliwe jest zachowanie atrakcyjnego wyglądu elementów drewnianych, powierzchni betonowych, a także tynków (np. cementowych lub wapiennych) na znacznie dłuższy czas. Emalia chlorokauczukowa, ze względu na swoją odporność, może być stosowana w silnie zanieczyszczonym środowisku (również przemysłowym), a także w wilgotnym czy nadmorskim klimacie.

Malowanie farbą chlorokauczukową

Farby chlorokauczukowe są używane przede wszystkim do malowania powierzchni metalowych, ponieważ świetnie zabezpieczają je przed korozją.

Farba chlorokauczukowa do metalu, betonu i drewna – jak jej używać?

Malowanie farbą chlorokauczukową nie jest trudne. Można ją nakładać pędzlem lub wałkiem, a także rozpylać pistoletem, by uzyskać równomierną powłokę. Sposób malowania i narzędzia należy dobierać do rodzaju i kształtu powierzchni. Ważne, by prace przeprowadzać w odpowiednich warunkach. Temperatura otoczenia powinna wynosić nie mniej niż 10°C, ale nie więcej niż 25°C – w przeciwnym razie farba zmienia swoje właściwości, może pękać lub nierównomiernie się nakładać. Do jej rozcieńczania należy używać specjalnego rozcieńczalnika.

Najważniejsze przy malowaniu farbą chlorokauczukową, szczególnie metalu, jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Musi być dobrze oczyszczone z brudu, olejów i smarów oraz starych powłok. Można je wyszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, aby uzyskać lepszą przyczepność emalii. Następnie nakłada się podkład i właściwą farbę. Liczba warstw farby chlorokauczukowej powinna zależeć od środowiska, w jakim będzie eksponowany pomalowany element. Jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie i trwałej, szczelnej powłoce, nałóż dwie lub trzy warstwy. Stosuj się do zaleceń producenta dotyczących nakładania farby i optymalnego czasu schnięcia każdej warstwy. Sprawdź farby chlorokauczykowe firmy Polifarb dostępna na: https://polifarb.lodz.pl/pl/11841-chlorokauczukowe
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag farby chlorokauczukowe
To warto przeczytać


fot. ArLawKaRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: