Fani sztuki i technologii spotkali się na festiwalu art+bits

PATRONAT MEDIALNY 16-10-2014, 09:04

Katowice na trzy dni stały się stolicą nurtu art/technology - wszystko za sprawą drugiej edycji festiwalu art+bits.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


To były trzy dni pełne eksperymentów z pogranicza sztuki, kreatywnej inżynierii i designu. Osiemnastu twórców pokazywało swoje prace na dwóch festiwalowych wystawach, które odwiedziło prawie pół tysiąca osób. Uczestnicy brali udział w inspirujących warsztatach skupionych wokół nowych technologii. Oto bilans festiwalu w wielkim skrócie.

festiwal art+bits

Z ramienia organizatorów otwarciu imprezy w piątkowe popołudnie przewodniczyli: wiceprezydent Katowic Marcin Krupa, dziekan wydziału projektowego katowickiej ASP dr Anna Machwic-Adamkiewicz oraz prezes interaktywnego domu produkcyjnego Netizens Witold Kempa. Wernisaże wystaw w Rondzie Sztuki i w Galerii Miasta Ogrodów uświetniły krótkie przemówienia twórców, którzy przybliżyli zgromadzonej publiczności koncepcje swoich prac. Wśród prezentowanych instalacji znalazły się m.in. analogowe urządzenia tworzące grafikę generatywną, sztuczna inteligencja obdarzona darem prorokowania, głośniki wchodzące w interakcje z otoczeniem, a także najciekawsze dzieła z kuźni talentów katowickiej ASP.

Festiwal art+bits nie tylko pokazuje, ale również pozwala stać się częścią procesu twórczego. Tegoroczna edycja umożliwiła wzięcie udziału w serii warsztatów z zakresu Internet of Things, druku 3D czy programowania rysującego robota. Zajęcia pod okiem artystów i inżynierów kreatywnych wprowadziły uczestników w tajniki innowacyjnego projektowania.

Okazją do bliższego poznania zaproszonych gości było sobotnie afterparty w katowickim Magazynie. Atmosferę podkręcił koncert Printempo, a do późnych godzin nocnych o frekwencję na parkiecie dbali DJ’e z Last Robots. Ostatnim punktem festiwalu były niedzielne prelekcje zaproszonych gości i podsumowanie warsztatów, które odbyło się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej.

Film podsumowujący tegoroczny festiwal można obejrzeć poniżej:

art+bits festival 2014 from netizens on Vimeo.

Trzecia edycja art+bits planowana na jesień 2015 roku będzie okazją do kolejnych inspirujących spotkań z artystami i ich innowacyjną twórczością.

Festiwal art+bits jest organizowany przez interaktywny dom produkcyjny Netizens, Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, Medialab Katowice, Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Bibliotekę Śląską.

 

art+bits:

  • 3 dni
  • 2 wystawy
  • 18 twórców (wystawiających swoje instalacje)
  • około pół tysiąca osób odwiedzających wystawę w trakcie trzech dni
  • 4 warsztaty, 35 uczestników
  • 5 prowadzących warsztaty
  • 3 prelekcje

festiwal art+bits

Wystawy:

Rondo Sztuki

Echo Yang: hakowanie urządzeń codziennego użytku i wykorzystywanie ich w zupełnie inny sposób niż zakładali producenci, analogowe urządzenia tworzą grafikę generatywną („Autonomous Machines”)

Simon Deeg / Andreas Picker: balansowanie na krawędzi funkcjonalności urządzeń, frapujące ingerencje w przestrzeń miejską („Sowing Machines”)

Ksawery Kaliski: możliwość zadawania pytań sztucznej inteligencji, która ma dar prorokowania („PROROK”)

PanGenerator: premierowa instalacja dźwiękowa (system głośników zamontowanych na głowicach pantilt, które nasłuchiwały dźwięków z otoczenia i reagowały, przetwarzając te dźwięki i poruszając się) oraz „Phojector” (projektor sprzężony z kamerą, który multiplikował to, co się przed nim znalazło; całość skonstruowana na bazie telefonu komórkowego, platformy arduino i starego rzutnika)

Szymon Kaliski / Marek Straszak: instalacja dźwiękowo aktywna „Sonic Explorer”

Michał Szota: instalacja telefoniczna (pozwalająca generować dźwięk za pomocą interfejsu opartego o analogowe tarcze telefoniczne)

Dawid Górny / Alex Rothera: (Instalacja przestrzenna nawiązująca do „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, w której zaburzeniu ulega logika czasu i przestrzeni)

Angelo Semeraro: Praca wplątująca widza w ciąg „nieporozumień” pomiędzy kolejnymi użytkownikami zwykłego telewizora z pilotem

Galeria Miasta Ogrodów

najciekawsze projekty młodych adeptów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych - Marek Brol / Katarzyna Helińska / Wiktor Przybył / Mateusz Ząbek

festiwal art+bits

Warsztaty

Michał Szota: programowanie rysującego robota

Aleksander Caban: skanowanie rzeczywistych obiektów do cyfrowych modeli 3D -  uczestnicy warsztatu skanowali przyniesione przez siebie przedmioty

Anna Widera / Adrian Dubiel [Netizens]: Internet of Things, stacja meteo

Tomasz Cieszyński [Akademia Materialination]: druk 3D

festiwal art+bits

Afterparty

Klub Magazyn - koncert Printempo, a do późnych godzin nocnych grali DJ’e z Last RobotsSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag patronat DItag festiwaletag art+bits
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.