Fałszywy antywirus udaje aktualizację Microsoftu

11-06-2011, 16:23

Przed podróbką oficjalnej strony Microsoft Update ostrzegają użytkowników Windowsa specjaliści ds. bezpieczeństwa.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Rozsyłanie fałszywych aktualizacji Microsoftu z wykorzystaniem poczty elektronicznej nie odeszło jeszcze w zapomnienie (z ostatnim tego typu atakiem mieliśmy do czynienia miesiąc temu), a cyberprzestępcy wymyślili już nowy sposób na wmanewrowanie użytkowników w instalację złośliwego oprogramowania. Specjaliści firmy Sophos poinformowali o pojawieniu się w sieci dokładnej kopii strony Microsoft Update - z tą różnicą, że wyświetla się ona podczas surfowania z wykorzystaniem Firefoksa, podczas gdy prawdziwa witryna korporacji z Redmond wymaga użycia przeglądarki Internet Explorer.

Fałszywa strona Microsoft Update
fot. Sophos - Fałszywa strona Microsoft Update
Wspomniana strona służy do rozpowszechniania fałszywego oprogramowania antywirusowego i wygląda na tyle profesjonalnie, że może przekonać niedoświadczonych użytkowników do zainstalowania rzekomej aktualizacji. Wykorzystanie wysokiej jakości grafik i zaawansowanych interfejsów powoduje, że na scam nabiera się wiele nieświadomych zagrożenia osób.

>>> Czytaj: Uwaga na fałszywe aktualizacje Microsoftu

- Użytkownicy muszą być bardziej czujni niż kiedykolwiek, jako że sfingowane alerty bezpieczeństwa wyskakują w ich przeglądarkach. Ataki fałszywych antywirusów to duży biznes dla cyberprzestępców, którzy inwestują swój czas i wysiłek, by złośliwe oprogramowanie było jak najbardziej przekonujące - komentuje Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. - Cyberprzestępcy coraz częściej sięgają po rozmaite sztuczki socjotechniczne i istnieje ryzyko, że użytkownicy przestraszeni spreparowanymi komunikatami o zagrożeniach zdecydują się przekazać pieniądze oszustom na rozwiązywanie problemów, które nigdy nie miały miejsca.


Źródło: Sophos


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.