Fakturę możesz wystawić w euro

Już od jakiegoś czasu polscy przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury dokumentujące zawierane transakcje opiewające na wartości wyrażone w walucie innej niż polska. Należy jednak pamiętać, że wynikająca z nich kwota podatku VAT musi być wykazana w walucie krajowej.

W związku z uchyleniem w 2009 roku tak zwanej zasady walutowości, nakazującej wyrażanie zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski tylko w polskich złotych, dopuszczalne stało się dokonywanie rozliczeń pieniężnych pomiędzy podmiotami gospodarczymi w walucie obcej, między innymi w euro. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury VAT w walutach obcych również w obrocie krajowym. Konieczne jest jednak, aby pamiętać, iż niektóre wartości na fakturach muszą nadal być wyrażone w walucie krajowej. 

Obowiązek udokumentowania transakcji

Przedsiębiorcy podlegający opodatkowaniu VAT zobowiązani są do dokumentowania tych transakcji za pomocą faktur (gdy sprzedaż jest dokonywana na rzecz innego przedsiębiorcy). Faktura  powinna stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. 

Kwota podatku wyrażona w walucie polskiej

W żadnym z przepisów podatkowych nie zostało zakazane wystawianie faktur VAT w walutach obcych. Oznacza to, że wszystkie kwoty zawarte w fakturze, takie jak kwota należności, mogą być wyrażone w walucie obcej. Należy jednak przy tym pamiętać, że bez względu na to, w jakiej walucie faktura została wystawiona, wynikająca z niej wartość podatku VAT musi być wykazana w walucie krajowej. W tym celu konieczne staje się dokonanie stosownych przeliczeń. 

Kurs z poprzedniego dnia 

Podatnik powinien pamiętać, że z zasady przeliczania walut obcych na złote polskie zostały określone w treści ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku gdy dana czynność jest dokumentowana fakturą VAT wystawioną w terminie, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Podobnie w przypadku, gdy faktura zostanie wystawiona po terminie, podatnik zobowiązany jest do dokonania stosownych przeliczeń na złote polskie przy zastosowaniu kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, ale na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Czytaj: Kwoty na fakturze i podatek wykazywany w deklaracji trzeba zaokrąglać


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag walutytag VATtag przedsiębiorcytag podatkitag finansetag faktury
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031