Fake news o śmierci Muńka Staszczyka obiega internet

25-10-2019, 09:13

To podstęp przestępców, którzy próbują wyłudzić dane kart kredytowych. Osoby stojące za tą fałszywą informacją, kierują swoją kampanię głównie do użytkowników Facebooka. Rozsyłają do nich link do nieistniejącego serwisu informacyjnego z ankietą do wypełnienia, w której rzekomo możemy wygrać telefon.

fake news śmierć Munka Staszczyka

Złośliwa kampania została stworzona głównie z myślą o użytkownikach wersji mobilnej Facebooka. Po kliknięciu w link informujący nas w tytule o rzekomej śmierci Muńka Staszczyka - lidera zespołu T.Love, zostajemy przekierowani do serwisu WWW „Warszawa24-PIS” - nieprawdziwego portalu informacyjnego. Strona podaje skrót artykułu, w którym przekazuje, że Muniek miał 55 lat i „zmarł w jednym z londyńskich szpitali”. Po kliknięciu w przycisk „Pokaż więcej”, wyświetla się ankieta oraz fałszywa informacja o możliwości wygrania drogiego smartfona. Odwiedzający jest przy tym proszony o podanie pełnych danych do karty płatniczej, by w ten sposób opłacić rzekomą przesyłkę za wygrany telefon.

Śmierć artysty to pułapka!

Jak ostrzega Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, ta pułapka żeruje na tzw. fake newsie. - Nieprawdziwa informacja o śmierci artysty jest wabikiem, który ma sprawić, że wiadomość w sposób wirusowy dotrze do jak największej liczby osób. Udostępniając takie informacje, nie tylko przyczyniamy się do szerzenia błędnych wiadomości, ale również możemy sami paść ofiarą ankiety wyłudzającej od nas dane karty płatniczej. Taki mechanizm pozyskiwania informacji płatniczych jest często wykorzystywany przez cyberprzestępców. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce np. miesiąc temu, kiedy użytkownicy byli przekonywani do wypełnienia fałszywej ankiety Lidla, która bazowała na tym samym mechanizmie kradzieży danych – dodaje Sadkowski.

Podsumowując:

  • Nie klikaj
  • Nie udostępniaj
  • Jak już przypadkiem klikniesz, to nie podawaj nigdzie swoich danych
  • Zgłaszaj podejrzane wpisy obsłudze serwisu
  • Powiadom znajomych, aby nie padli ofiarą przestępców

-


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy