Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Fake news o śmierci Muńka Staszczyka obiega internet

25-10-2019, 09:13

To podstęp przestępców, którzy próbują wyłudzić dane kart kredytowych. Osoby stojące za tą fałszywą informacją, kierują swoją kampanię głównie do użytkowników Facebooka. Rozsyłają do nich link do nieistniejącego serwisu informacyjnego z ankietą do wypełnienia, w której rzekomo możemy wygrać telefon.

fake news śmierć Munka Staszczyka

Złośliwa kampania została stworzona głównie z myślą o użytkownikach wersji mobilnej Facebooka. Po kliknięciu w link informujący nas w tytule o rzekomej śmierci Muńka Staszczyka - lidera zespołu T.Love, zostajemy przekierowani do serwisu WWW „Warszawa24-PIS” - nieprawdziwego portalu informacyjnego. Strona podaje skrót artykułu, w którym przekazuje, że Muniek miał 55 lat i „zmarł w jednym z londyńskich szpitali”. Po kliknięciu w przycisk „Pokaż więcej”, wyświetla się ankieta oraz fałszywa informacja o możliwości wygrania drogiego smartfona. Odwiedzający jest przy tym proszony o podanie pełnych danych do karty płatniczej, by w ten sposób opłacić rzekomą przesyłkę za wygrany telefon.

Śmierć artysty to pułapka!

Jak ostrzega Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, ta pułapka żeruje na tzw. fake newsie. - Nieprawdziwa informacja o śmierci artysty jest wabikiem, który ma sprawić, że wiadomość w sposób wirusowy dotrze do jak największej liczby osób. Udostępniając takie informacje, nie tylko przyczyniamy się do szerzenia błędnych wiadomości, ale również możemy sami paść ofiarą ankiety wyłudzającej od nas dane karty płatniczej. Taki mechanizm pozyskiwania informacji płatniczych jest często wykorzystywany przez cyberprzestępców. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce np. miesiąc temu, kiedy użytkownicy byli przekonywani do wypełnienia fałszywej ankiety Lidla, która bazowała na tym samym mechanizmie kradzieży danych – dodaje Sadkowski.

Podsumowując:

  • Nie klikaj
  • Nie udostępniaj
  • Jak już przypadkiem klikniesz, to nie podawaj nigdzie swoich danych
  • Zgłaszaj podejrzane wpisy obsłudze serwisu
  • Powiadom znajomych, aby nie padli ofiarą przestępców

-« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031