Facebook zablokowany w Arabii Saudyjskiej

15-11-2010, 07:19

Kilka godzin trwała blokada serwisu społecznościowego w tym arabskim państwie. Czy to wstęp do poważniejszych kroków, jakie miałyby zostać podjęte przeciwko Facebookowi?

Saudyjska Komisja Telekomunikacji oraz Technologii Informacyjnych zablokowała w sobotę dostęp do serwisu społecznościowego Facebook - informuje agencja AP na podstawie informacji pozyskanych z rządowych źródeł w Rijadzie. Amerykański serwis miał "przekroczyć granicę" swoimi działaniami.

Popełnienie tego wykroczenia w Arabii Saudyjskiej nie jest szczególnie trudne, gdyż państwo to w sposób niezwykle rygorystyczny i konserwatywny interpretuje nauki islamu, zwłaszcza w kwestiach moralności. Facebook z zasady nie kontroluje tego, co w swoich profilach umieszczają internauci, jakie powstają konta czy strony wydarzeń. Dopiero zgłoszenie działań sprzecznych z regulaminem może spowodować reakcję ze strony serwisu.

Źródła w Arabii Saudyjskiej podają, że blokada miała mieć charakter tymczasowy. I faktycznie - po kilku godzinach serwis znowu był dostępny. Żadne wyjaśnienia dotyczące tych działań nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Czy mógł to być test saudyjskich władz? Czy planowana jest dłuższa blokada? Nie można wykluczyć, że Rijad nie chciał popełnić błędu Islamabadu - władze Pakistanu jakiś czas temu, chcąc zablokować u siebie dostęp do serwisu YouTube, uczyniły go niedostępnym na całym świecie.


Źródło: AP, All Facebook
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930