Facebook: pół miliarda dolarów od Goldman Sachs i DST

03-01-2011, 12:16

500 milionów dolarów dostał Facebook od Goldman Sachs Group Inc. oraz rosyjskiego Digital Sky Technologies - podaje New York Times powołujący się na własne źródła. To może oznaczać nowe produkty przejęcia, ale także szybsze niż planowano wejście Facebooka na giełdę.

Według NYT Goldman Sachs zainwestuje w Facebooka 450 mln USD, a Digital Sky Technologies już zainwestowała 50 mln USD. Goldman ma prawo sprzedać część swoich udziałów (75 mln USD) firmie rosyjskiej. Dla DST oznacza to znaczny wzrost inwestycji w Facebooka.

Informujący o transakcji New York Times powołuje się na własne źródła. Przedstawiciele Facebooka, Goldman Sachs i DST nie chcieli komentować tych informacji (zob. NYT, Goldman Invests in Facebook at $50 Billion Valuation).

Jeśli informacje są prawdziwe, to znaczy, że wartość Facebooka rośnie. Według informatorów NYT wzrosła ona do 50 mld USD i przekracza wartość takich firm, jak eBay i Yahoo.

>>> Czytaj: Poznamy finanse Facebooka?

Można się zastanawiać, co Facebook zrobi z pozyskanymi pieniędzmi. Oczywiście możliwe jest inwestowanie w nowe produkty, inwestowanie w cennych pracowników lub przejęcia innych firm oraz ekspansja na nowe rynki. 

O porozumieniu dowiadujemy się w momencie, gdy SEC (regulator amerykańskiego rynku finansowego) chce bliższych informacji odnośnie finansów Facebooka, Zyngi, Twittera oraz LinkedIn. SEC chce sprawdzić, czy którakolwiek z firm ma więcej niż 499 udziałowców. Zgodnie bowiem z amerykańskim prawem, jeśli tak by było, firma musiałaby podawać do publicznej wiadomości informacje o swojej sytuacji finansowej. Nie wszystkim byłoby to na rękę.

Możliwe, że nowe inwestycje mają na celu skłonienie Facebooka do szybszego wejścia na giełdę. Wcześniej pojawiały się informacje o tym, że Mark Zuckerberg chce, aby jego spółka zadebiutowała na giełdzie dopiero w 2012 r. Do tego czasu serwis miałby zdobyć nowe rzesze użytkowników i zwiększyć swoje przychody.

Choć szczegóły dotyczące finansów Facebooka nie są znane, to analitycy szacują, że firma przynosi zysk i może generować 2 mld USD rocznego przychodu. Inwestorzy bardzo interesują się serwisami społecznościowymi i Facebookiem. NYT sugeruje, że Goldman Sachs chce umożliwić swoim klientom inwestowanie w Facebooka, ale teoretycznie pozostałby on jedynym inwestorem. To może pozwolić na obejście prawa, które zmusiłoby Facebooka do ujawnienia informacji na temat finansów.

>>> Czytaj: W tym roku Facebook przegonił Google.com


Źródło: NYT
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy