Facebook odkupuje patenty od Microsoftu

24-04-2012, 07:23

Część patentów przejętych niedawno przez Microsoft od AOL wkrótce trafi do Facebooka. Korporacja z Redmond prawdopodobnie zarobiła na przekraczającej 550 milionów dolarów transakcji.

Za ponad pół miliarda dolarów Facebook ma przejąć od Microsoftu 650 patentów oraz licencje na 275 innych patentów i wniosków patentowych. Warto zauważyć, że transakcja dokonywana jest na krótko przed giełdowym debiutem społecznościowego giganta.

Czytaj także: Facebook na giełdzie od 17 maja(?)

Wśród patentów, które Microsoft kupił od AOL, znajdują się m.in. te dotyczące usług mobilnych, telefonów komórkowych, reklam oraz e-handlu. Korporacja przejęła walory od AOL kilka dni temu, jednak już wtedy zapowiadała, że część jest dla niej bezużyteczna.

Facebook, który także walczył o patenty AOL, ma teraz okazję, by przejąć te kluczowe dla siebie. Warto przy tym zauważyć, że nie wiadomo dokładnie, która część technologii trafi do społecznościowego giganta. Prawdopodobnie Microsoft zarobił również na odsprzedaży patentów, choć jak jednak zauważa agencja Reuters, ich wycena jest stosunkowo trudnym zadaniem.

Jak tłumaczy Microsoft, transakcja umożliwiła "odzyskanie ponad połowy kosztów przy jednoczesnym osiągnięciu celów z aukcji AOL". Nieoficjalnie wiadomo, że producent Windowsa zyskał m.in. rozwiązania związane z przeglądarką Netscape, komunikatorem ICQ oraz usługami sieciowymi, jak CompuServe.

Czytaj także: Microsoft naruszył patenty Motoroli Mobility


Źródło: SEC, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zakupytag przejęciatag patentytag Microsofttag Facebooktag AOLtag akwizycje
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy