eWUŚ ma awarię? To nie przeszkadza w rejestracji, pamiętaj!

27-03-2013, 13:32

Awaria systemu eWUŚ odpowiedzialnego za ubezpieczenia zdrowotne mogła spowodować zamieszanie w niektórych przychodniach. Warto pamiętać, że w takich przypadkach mamy prawo do wizyty lekarskiej, a rejestratorzy chyba nie wszędzie o tym wiedzą.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Od nowego roku dzięki systemowi eWUŚ możemy dostać się do lekarza na podstawie dokumentu tożsamości, potwierdzając elektronicznie prawo do ubezpieczenia. Wszyscy już o tym wiedzą, ale nie wszyscy wiedzą, co zrobić, gdy eWUŚ się zepsuje.

Awaria systemu eWUŚ miała miejsce dzisiaj w godzinach porannych. NFZ przywrócił już funkcjonalność systemu, choć zapowiedział także planowaną przerwę techniczną od godziny 18.00 do 21.00. Zazwyczaj w tych godzinach nie chodzimy do lekarza, ale to kolejny sygnał, że eWUŚ nie zawsze będzie działał.

eWUŚ nie działa? Pisz oświadczenie!

Teoretycznie jeśli eWUŚ nie może potwierdzić ubezpieczenia pacjenta, rejestracja do lekarza i tak jest możliwa. Wystarczy w tym celu okazać dowód ubezpieczenia albo napisać oświadczenie, że jest się ubezpieczonym. W razie oświadczenia nieprawdy pacjent zostanie obciążony kosztami świadczenia.

Niestety przychodnie nie zawsze o tym wiedzą, co potwierdził reporter radia RMF. Radio donosi, że pracownicy przychodni w Sopocie nie wiedzieli, co robić, gdyż "nie mieli żadnych wytycznych". Co ciekawe, NFZ przeprowadził podobno setki szkoleń uwzględniających takie sytuacje, ale to najwyraźniej nie wystarczyło (zob. RMF, eWUŚ znów działa, ale wieczorem czeka nas kolejna przerwa).

Możliwość zarejestrowania się do lekarza na podstawie oświadczenia nie jest żadną tajemnicą. Mówiono o tym już w czasie prac nad nową Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kiedy w sierpniu Prezydent podpisał tę ustawę, było pewne, że Polacy będą mieli taką możliwość.

Problem nie leży w eWUŚ

Mimo powyższego ktoś teraz stwierdza, że "zabrakło wytycznych". Robi się zamieszanie i naturalnie ludzie zaczynają narzekać na eWUŚ. Widać jednak, że obecne problemy nie mają źródła w istniejącym prawie oraz w systemie informatycznym, który zawsze może mieć awarię.

Sonda
Jakie są Twoje doświadczenia z nowymi zasadami rejestracji?
  • dobre
  • złe
  • jeszcze nie byłem u lekarza
wyniki  komentarze

Problemem jest niewystarczająca komunikacja w obrębie instytucji służby zdrowia. Trudno nawet winić za to rejestratorów - nie każdy musi czytać nowe ustawy, choć z pewnością warto wiedzieć, co w nich siedzi, szczególnie jeśli dotyczą one naszej pracy zawodowej.

Dziennik Internautów pisał już o tym, że eWUŚ nie jest spaprany. Ten system przerzucił pewne obowiązki z obywatela na instytucje służby zdrowia, a te instytucje mocno odczuwają związany z tym ból.

Czytaj także: eWUŚ jest spaprany? Nie. Wychodzimy z popaprania i to boli



Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.