Evernote padło ofiarą włamywaczy. 50 mln użytkowników zagrożonych

03-03-2013, 10:47

Facebook, Twitter, Apple, a teraz również Evernote padło ofiarą wycieku. Jak się ochronić?

- Evernote odkryło i zablokowało podejrzaną aktywność w sieci firmy, która wydawała się zorganizowanym atakiem mającym umożliwić dostęp do zabezpieczonych obszarów usług Evernote - czytamy w oficjalnym ogłoszeniu firmy. W związku z potencjalnym zagrożeniem wszyscy użytkownicy usługi zostali zmuszeni do zmiany haseł.

EvernoteNie ma powodów do paniki?

Według pracowników Evernote wyciekły wyłącznie adresy e-mail użytkowników oraz hasła w postaci zaszyfrowanej. Choć więc oficjalnie włamywacze nie uzyskali dostępu do danych kart kredytowych, bez wątpienia warto obserwować swoje rachunki pod kątem nieznanych transakcji.

Wyciek adresów e-mail oznaczać może również ataki phishingowe w przyszłości. Włamywacze mogą zechcieć rozsyłać fałszywe e-maile, podpisując się jako twórcy Evetnote, w ten sposób wymuszając podanie cennych informacji.

Chmura nie taka bezpieczna, jak obiecywano?

Technologie chmurowe to niezwykła wygoda. Notatki zapisane w biegu na smartfonie możemy wygodnie odczytać na komputerze czy tablecie. Podobnie jest w przypadku Dropboksa, Gmaila czy Facebooka. Problem w tym, że często wystarczy jedno hasło, by uzyskać dostęp do wszystkich naszych danych.

Sonda
Korzystasz z Evernote?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Tym razem Evernote zapewnia, że użytkownicy nie muszą się martwić o swoje notatki. Tak naprawdę internauci mogą jednak tylko zmienić hasła i mieć nadzieję, że ich dane pozostaną bezpieczne. W miarę jak w chmurach przechowujemy rosnące ilości informacji, bez wątpienia na zdalnych serwerach będą się znajdować coraz istotniejsze dane. To z kolei jeszcze bardziej zmotywuje cyfrowych przestępców do działania.

Wydaje się, że odpowiedzią na narastające problemy byłoby wprowadzenie innych form uwierzytelniania, znacznie trudniejszych do "podrobienia" niż hasło. Zamiast spoglądać z nadzieją w przyszłość, warto już teraz zadbać o swoje bezpieczeństwo, szyfrując dane przed przesłaniem do chmury albo korzystając z dwuetapowego logowania.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031