Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Europa bierze pod lupę nową politykę prywatności Google'a

01-03-2012, 07:05

Czy jest ona zgodna z unijnymi przepisami w zakresie ochrony prywatności? Francuzi mają wątpliwości, więc wszczynają postępowanie wyjaśniające. Głos zabierze także zapewne Komisja Europejska.

robot sprzątający

reklama


Dzisiaj weszła w życie nowa, ujednolicona, polityka prywatności firmy Google. W styczniu poinformowano, że obowiązujące wtedy 60 różnych dokumentów zostanie połączonych w jeden, obowiązujący dla wszystkich usług. Zakładano także, że polityka ta zostanie uproszczona, by było jak najmniej wątpliwości, co do jej zakresu i stosowania. Od razu jednak pojawiło się bardzo wiele wątpliwości. Chcąc bowiem korzystać z jakiejkolwiek usługi Google'a, konieczne jest jej zaakceptowanie. Zbierane w ten sposób przez firmę informacje służyć mają lepszym wynikom wyszukiwania, a także wyższej jakości usług. Google nie ukrywa także, że chodzi o lepiej sprofilowane reklamy.

Czytaj więcej: Google: od jutra nowa, niekoniecznie lepsza polityka prywatności

Unia Europejska, w obliczu informacji, że niewielu internautów zapoznało się z nowymi wytycznymi, apelowała o przesunięcie terminu wejścia w życie nowej polityki prywatności. Na darmo. Nie oznacza to jednak, że Europa będzie biernie patrzeć na poczynania Google'a, który nie pierwszy raz ma problemy na tle ochrony prywatności internautów. Komisja Europejska, zazwyczaj wyczulona na tym punkcie (ACTA stanowi tutaj pewien wyjątek), nie pozostawi sprawy własnemu biegowi.

Póki co zareagował już CNIL, francuski regulator, zajmujący się ochroną danych. W liście wysłanym do Google'a w dniu 27 lutego zapowiedział, że przeprowadzi ogólnoeuropejskie postępowanie wyjaśniające w sprawie nowej polityki prywatności. Do połowy marca prześle amerykańskiej firmie swoje pytania i wątpliwości - podaje agencja Reuters.

Podkreślono także, że istnieją wątpliwości dotyczące zgodności nowych regulacji Google'a z unijnym prawem w tym zakresie. Firma w oficjalnym blogu zamieściła list, będący odpowiedzią na ten otrzymany od CNIL. Stwierdzono w nim, że firma jest przekonana, iż jej nowa, prosta, jasna i przejrzysta polityka prywatności jest zgodna ze wszelkimi europejskimi regulacjami w tym zakresie.

Niewykluczone, że prowadzone teraz postępowanie zostanie przeniesione na inny poziom - do akcji wkroczyć może Komisja Europejska, która już teraz prowadzi dochodzenie w sprawie algorytmu wyszukiwania Google'a.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Reuters