ESET w Polsce: zatrudnimy wszystkich najlepszych specjalistów

26-06-2008, 11:22

"Nie przewidujemy żadnych ograniczeń z góry w liczbie zatrudnionych osób" - powiedział w wywiadzie dla Dziennika Internautów Jakub Dębski, dyrektor uruchomionego niedawno polskiego oddziału firmy ESET. Z wywiadu wynika również, że otworzenie polskiego oddziału może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo polskich użytkowników.

Dziennik Internautów: Z czego wynika potrzeba zwiększenia zatrudnienia biura ESET w Polsce?

Jakub Dębski: ESET jest firmą rozwijającą się niezwykle dynamicznie. Otwieramy w Polsce oddział badawczo-rozwojowy, ponieważ planujemy rozszerzyć portfolio produktów i usług, oraz w celu zapewnienia użytkownikom jeszcze lepszej ochrony. Od kiedy za zagrożeniami internetowymi stoją duże pieniądze, konieczne jest inwestowanie w nowe technologie, aby zawsze być o krok przed przestępcami.

Polska jest krajem, który posiada niezwykle utalentowanych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa IT. Wierzę, że nasza firma stworzy im doskonałe miejsce do realizacji swoich zainteresowań, przez co ESET Polska stanie się bardzo silnym centrum analitycznym.

Jakub Dębski - dyrektor polskiego oddziału ESET
fot. - Jakub Dębski - dyrektor polskiego oddziału ESET

Poza tym polski oddział na pewno zwiększy bezpieczeństwo lokalnych użytkowników, ponieważ na bieżąco będzie monitorował i reagował na zagrożenia pojawiające się w Polsce.

Na jakich stanowiskach będą pracować pracownicy polskiego oddziału ESET?

Polski oddział będzie zajmował się zagrożeniami IT, metodami ich wykrywania i ochrony. Zatrudniać będziemy przede wszystkim analityków zagrożeń, programistów i specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Jeżeli jesteś zainteresowany bezpieczeństwem i chciałbyś związać z nim swoją przyszłość, są tylko dwie drogi. Możesz podążać za "ciemną stroną mocy", tworząc niebezpieczne oprogramowanie i popełniając przestępstwa komputerowe, albo wybrać trudniejszą, ale legalną drogę i dołączyć do firmy walczącej z zagrożeniami. ESET jest firmą, która skupia najlepszych na świecie profesjonalistów walczących z zagrożeniami. Jeżeli jesteś dobry, znajdziemy dla Ciebie miejsce w zespole.

Chcemy również wspomóc studentów zainteresowanych bezpieczeństwem komputerowym. Studenci kierunków technicznych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów, a na najlepszych czeka miejsce w naszej firmie.

Ile osób chce w Polsce zatrudnić ESET?

Wszystkich najlepszych specjalistów :-)

Poważniej - nie przewidujemy żadnych ograniczeń „z góry” w liczbie zatrudnionych osób. Dopóki uda nam się znaleźć odpowiednich ludzi, dopóty będziemy rozszerzać polski oddział ESET.

Na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć takie osoby?

Praca w firmie ESET ma wiele zalet. Przede wszystkim jest pracą w młodym i twórczym zespole pasjonatów. Pracownicy są specjalistami w odmiennych dziedzinach, dzięki czemu nawet ekspert może się od swoich kolegów wiele nauczyć.

Wierzymy, że pracownik jest najbardziej twórczy i produktywny, gdy pracuje w dobrych warunkach. Umowa o pracę jest związana z atrakcyjnym wynagrodzeniem i motywującym systemem premii. Zatrudnieni uczestniczą w międzynarodowych konferencjach i szkoleniach. Dostępne są darmowe kursy językowe, opieka medyczna, darmowe napoje. Kilkukrotnie w ciągu roku organizowane są firmowe imprezy okolicznościowe i integracyjne. Oferujemy także możliwość wyboru godzin pracy.

Firmę tworzą ludzie. W firmie ESET nie uważamy, że "każdego specjalistę można zastąpić skończoną liczbą studentów". Może o tym świadczyć prawie zerowa rotacja pracowników.

Jakie wymagania musi spełniać kandydat do pracy w ESET?

Zależy nam na ludziach, którzy potrafią pracować zespołowo. Umiejętność ta jest podstawą dobrej atmosfery w firmie, dlatego szukamy pracowników, którzy czerpią radość ze wspólnego tworzenia i ulepszania produktów. Szukamy ludzi lubiących rozwiązywać problemy, wykazujących się inicjatywą, którzy spojrzą na problem z zupełnie innej strony i zaproponują własne rozwiązanie. Szukamy ludzi lubiących zgłębiać własne zainteresowania i lubiących wykorzystywać je w praktyce.

Od kandydatów oczekujemy zdolności analitycznego myślenia oraz umiejętności tworzenia narzędzi, które ten proces wspomagają. Konkretne wymagania zależą od charakteru pracy, jaką dana osoba będzie wykonywać.

Przykładowo analityk zagrożeń musi znać budowę systemów operacyjnych, architekturę sieci komputerowych, a co najważniejsze, lubić zagadnienia inżynierii wstecznej.

Czy jest coś, co wyróżnia pracę w ESET od pracy w innych firmach?

ESET jest firmą, która umożliwia pracownikom samorealizację. Jeżeli masz jakiś pomysł, to go przedstawiasz i wspólnie zastanawiamy się jak go wykorzystać. W ESET nie ma wielopoziomowej hierarchii, która powoduje, że jesteś tylko małym trybikiem w wielkiej maszynie.

Pracujesz z najnowszymi technologiami i wymyślasz nowe rozwiązanie zapewniające ochronę. Jednocześnie zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoja praca jest ważna dla milionów osób na całym świecie. Tworzymy najwyższej jakości produkty i usługi pamiętając, że w ostatecznym rozrachunku chronimy żywych ludzi. Dziesiątki milionów użytkowników świadczą o tym, że ESET jest nazwą, która wiąże się z zaufaniem.

Tym, co głównie wyróżnia pracę w firmie ESET jest to, że jesteśmy dumni z tego, że w niej pracujemy.

Czy jest coś, co Pana zdaniem odróżnia rynek Polski od innych rynków europejskich?

Polski rynek pracy powoli staje się atrakcyjny dla wykwalifikowanych pracowników, których podaż w ostatnich latach zmniejszyła się na skutek emigracji powodując pośrednio obniżenie stopy bezrobocia i wzrost płac. Dzięki temu przeciętne zarobki polskich specjalistów branży IT stale rosną i są już porównywalne z płacami w innych krajach europejskich.

Branża IT jest o tyle specyficzna, że daje możliwość pracy zdalnej. Obecnie korzysta z niej coraz więcej ekspertów, którzy pozostali w kraju z uwagi na atrakcyjne zarobki. Praca zdalna, w domowym zaciszu, nie jest jednak szczytem marzeń nawet dla tak introwertycznych osób, za jakie uważani są specjaliści z branży IT. Otwarcie centrum technologicznego przyciąga takich specjalistów.

Jaka będzie pozycja polskiego oddziału ESET wśród innych oddziałów firmy? Będzie on stosunkowo duży czy będzie raczej jednym z mniejszych?

ESET Polska jest pierwszym oddziałem badawczo-rozwojowym zlokalizowanym poza centralą firmy ESET. Będzie on się stopniowo rozwijał i zwiększał zakres swoich obowiązków. Planujemy rozszerzyć badawczo-rozwojowy charakter oddziału o świadczenie usług dla dużych i średnich firm. Zakładamy, że z biegiem czasu nazwa ESET będzie kojarzona nie tylko z programem ESET NOD32 Antivirus czy ESET Smart Security ale również z outsourcingiem usług bezpieczeństwa.

Jakie doświadczenia związane z rynkiem polskim zebrała dotychczas firma ESET?

Rynek polski jest niezmiernie istotny dla firmy ESET. Nasze produkty cieszą się tutaj dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników i firm. Bardzo blisko współpracujemy z naszym dystrybutorem – firmą DAGMA, specjalizującą się w dystrybucji produktów bezpieczeństwa IT. Współpraca jest bardzo ścisła i obejmuje m.in. pracę przy lokalizacji produktów czy też uwzględnianie wniosków polskich klientów przy rozwijaniu nowych wersji naszych rozwiązań. Dlatego jeśli chodzi o polski rynek – możemy powiedzieć, iż pośrednio jesteśmy obecni tutaj od dawna i otrzymujemy wiele informacji o potrzebach polskich klientów.

Jak według przedstawicieli ESET rysuje się przyszłość polskiego i światowego rynku zabezpieczeń i jak będzie się zmieniał obraz zagrożeń?

Osobiście liczę, że rozwiązania stworzone w polskim oddziale firmy ESET odbudują renomę Polski, jako kraju tworzącego produkty bezpieczeństwa IT. To wyjątkowa okazja, ponieważ świat bezpieczeństwa czeka w najbliższym czasie przemiana, którą zapoczątkuje wprowadzenie wirtualizacji, wielordzeniowego przetwarzania równoległego i zwiększenie szybkości internetu. Wszystko to wymusi stworzenie zupełnie nowych mechanizmów zabezpieczających przed nowopowstającymi atakami, których nie sposób w tym momencie przewidzieć. Do tej pory nie sprawdziły się żadne długoterminowe prognozy związane z przewidywaniem zagrożeń.

Opierając się na współczesnych trendach można spodziewać się szerszego wykorzystania serwisów społecznościowych do przeprowadzania spersonalizowanych ataków oraz częstszych ataków na usługi internetowe np. te związane z bankowością elektroniczną. Spodziewamy się również ataków na zdobywające popularność urządzenia przenośne i system Mac OS X. Określenie konkretnego kierunku, który wybiorą atakujący jest jednak wyjątkowo trudne.

Czy ESET podejmie po otworzeniu oddziału współpracę z jakimiś polskimi firmami?

Na pewno będziemy kontynuować ścisłą współpracę z firmą DAGMA, pozostającą dystrybutorem naszych rozwiązań. Dzięki bliskiej współpracy z DAGMĄ zbudowaliśmy pozycję firmy ESET w Polsce. To nasz kluczowy partner w zakresie budowania sieci sprzedaży dla rozwiązań ESET, a także w prowadzeniu działań reklamowych, reprezentujący również firmę ESET w kontaktach z polskimi mediami.

Z pewnością otwarcie polskiego oddziału da nowe możliwości współpracy. Zamierzamy m.in. podjąć współpracę z uczelniami, na których aż roi się od młodych i zdolnych informatyków. Jednak szczegółowo o nawiązanych kontaktach będę mógł powiedzieć już po rozwinięciu podstawowej działalności ESET Polska.

 

Jakub Dębski, dyrektor polskiego oddziału Research & Development w Krakowie. Do niedawna obejmował stanowisko starszego analityka w firmie ESET (producent programu ESET NOD32 Antivirus). Wcześniej wieloletni pracownik polskich firm antywirusowych. Był kierownikiem projektu mks_vir, następnie ArcaVir. Studia na Wojskowej Akademii Technicznej ukończył obroną pracy dyplomowej na temat wykorzystania sieci neuronowych w detekcji zagrożeń internetowych.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wywiadytag Jakub Dębskitag ESETtag DAGMAtag bezpieczeństwo
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930