Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

ePUAP krok po kroku. Bez starych wersji przeglądarek wniosku nie wyślesz

30-06-2011, 12:57

Na początku czerwca 2011 r. ruszyła polska e-administracja. Początkowe zainteresowanie ePUAP-em było tak ogromne, że serwery nie były w stanie obsłużyć tak dużej liczby zapytań. Radość okazała się przedwczesna - wciąż sporo spraw można załatwić jedynie bezpośrednio w urzędzie. W poniższym artykule dowiesz się, jak założyć profil oraz na co tak naprawdę pozwala obecna wersja ePUAP.

robot sprzątający

reklama


9 czerwca wystartowała elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Długo oczekiwany projekt informatyzacji polskiej administracji rodził się w ogromnych bólach. Zarówno rząd, jak i różnego rodzaju organizacje oraz sami obywatele wiążą z nim duże nadzieje - ma być taniej, sprawniej i szybciej. ePUAP wystartowała, jednak pierwsze doświadczenia autora tego tekstu każą się zastanowić, czy nie mieliśmy przypadkiem do czynienia z falstartem. Ale od początku.

DZIEŃ DOBRY

Główna strona serwisu ePUAP wita nas czerwonym napisem Załatw sprawę przez internet. Zapowiada się dobrze. Poniżej część spraw, jakie możemy w sieci załatwić. Pełna lista dostępna jest po kliknięciu na "Wszystkie sprawy, które możesz załatwić przy pomocy ePUAP". I tutaj czeka nas całkiem miłe zaskoczenie, bo okazuje się, że ich lista jest całkiem długa - poszczególne sprawy pogrupowane są w kategorie. Mamy więc sprawy z zakresu pracy i zatrudnienia, przedsiębiorczości, zdrowia czy sprawy obywatelskie.

Każda z pozycji jest klikalna. Po wybraniu jednej z nich uzyskujemy bardziej szczegółową listę konkretnych już spraw, jakie możemy załatwić elektronicznie. Gdy znajdziemy interesującą nas pozycję i klikniemy na nią, otrzymamy standardowe informacje: Kogo dotyczy, Czas realizacji, Wymagane dokumenty, Opłaty, Tryb odwoławczy, Podstawę prawną oraz Sprawy związane z wybraną przez nas.

Rys.1 Lista urzędów, w których pozwolenie na sprzedaż alkoholu załatwimy on-line
fot. Michał Chudziński - Rys.1 Lista urzędów, w których pozwolenie na sprzedaż alkoholu załatwimy on-line
Trzeba jeszcze tylko wybrać miejscowość, gdzie chcemy daną sprawę załatwić i... tutaj zaczynają się schody. Okazuje się bowiem, że w różnych urzędach gmin, wojewódzkich czy też centralnych załatwić możemy różnego rodzaju sprawy. Nie jest bowiem tak, że wszystkie urzędy oferują wszystkie usługi online. Migracja dopiero się zaczęła i zapewne potrwa jakiś czas. Tak więc w niektórych przypadkach dana usługa dostępna będzie w kilku urzędach, a inna w kilkuset. Na rysunku pierwszym pokazujemy przykładową listę urzędów, w których załatwimy pozwolenie na sprzedaż alkoholu.

ZAKŁADAMY PROFIL

Rys. 2 ePUAP - strona główna
fot. Michał Chudziński - Rys. 2 ePUAP - strona główna
Aby cokolwiek przez sieć załatwić, musimy się najpierw zarejestrować. Odpowiedni odnośnik znajduje się w prawym górnym rogu głównej strony (rysunek drugi). W tym miejscu musimy podać podstawowe dane o sobie - imię, opcjonalnie także i drugie, nazwisko, adres e-mail. Wybieramy login, sposób logowania (hasło czy certyfikat kwalifikowany), w przypadku wybrania hasła należy je dwukrotnie wpisać (rysunek trzeci). Na końcu wpisujemy litery z wygenerowanego obrazka, zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami korzystania z ePUAP (oczywiście po uprzednim faktycznym zapoznaniu się) i naciskamy "Załóż konto".

I to wszystko? Niestety nie. Jeśli nie wybraliśmy metody logowania z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu, czekać nas będzie wizyta w urzędzie. Pocieszeniem jest fakt, że wystarczy tylko jedna. Logujemy się więc do naszego konta, korzystając z danych, które wprowadziliśmy. System poprosi nas o sprecyzowanie, jakiego typu podmiotem jesteśmy - osobą fizyczną, osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą reprezentującą osobę prawną lub też osobą reprezentującą jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Jeśli nie jesteśmy pewni, co zaznaczyć, możemy zrobić to później. Co ważne, stworzyć możemy tylko jeden profil.

Założenie profilu to jednak jeszcze nie wszystko. Teraz konieczne jest złożenie wniosku o stworzenie profilu zaufanego. W tym celu wybieramy "Moje konto" (prawy górny róg), a następnie "Moje profile zaufane". Należy postępować zgodnie z instrukcjami, w jednym z punktów trzeba wybrać urząd, w którym dokonamy potwierdzenia - lista jest dość szeroka. Obejmuje przede wszystkim urzędy skarbowe i urzędy wojewódzkie.

Rys. 4 Zaufany profil
fot. Michał Chudziński - Rys. 4 Zaufany profil
Gdy wniosek zostanie już złożony, udajemy się do wybranego przez nas urzędu. Zabrać musimy jedynie dowód osobisty. W przypadku Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu jest to załatwiane w holu głównym i to od ręki. Pracownicy już pierwszego dnia byli dobrze poinformowani, jak to wygląda (prosimy o komentarze, jak to wygląda w innych miejscowościach). Proces uwierzytelniania profilu kończy się przesłaniem na wskazany podczas rejestracji adres poczty elektronicznej potwierdzenia całej operacji. W jej wyniku ekran z profilami zaufanymi wyglądać powinien tak, jak na rysunku czwartym.

ZAŁATWIANIE SPRAW PRZEZ INTERNET...

Rys. 5 Usługi dostęne on-line w Tarnowie Podgórnym
fot. Michał Chudziński - Rys. 5 Usługi dostęne on-line w Tarnowie Podgórnym
Nasz profil ma już status zaufany, mamy spokój na najbliższe trzy lata (tyle bowiem ważny jest profil zaufany). Teraz możemy przystąpić do załatwienia jakiejś sprawy przez internet. Domyślnie system pokazuje ich listę. Wygodniejszym jednak sposobem (jako że usługi dostępne są wybiórczo w poszczególnych urzędach) będzie sprawdzenie, co dokładnie możemy załatwić w naszym urzędzie. Bo o ile rejestracja profilu nie była związana z miejscem naszego zamieszkania czy zameldowania, o tyle już poszczególne sprawy są związane z konkretnymi urzędami.

Aby zobaczyć, co nasza gmina oferuje online, należy wybrać "Lista spraw", a następnie "Inne klasyfikacje". Tam wybrać możemy dwie - terytorialną i według kategorii. Wybrawszy miejsce swojego zameldowania (Tarnowo Podgórne w powiecie poznańskim), ze smutkiem stwierdziłem, że moja gmina dużym zakresem usług pochwalić się nie może. Pełną listę przedstawia rysunek piąty.

ZANIM PRZEŚLESZ WNIOSEK ZAINSTALUJ... STARĄ WERSJĘ PRZEGLĄDARKI

Rys. 6 Wniosek
fot. Michał Chudziński - Rys. 6 Wniosek
Niezrażony niewielką liczbą spraw, jakie mogę przez internet załatwić, postanawiam jednak sprawdzić, jak system działa. Chcę się więc dowiedzieć, czy jestem dopisany do spisu wyborców w miejscu zameldowania. Z listy wybieram więc "Udostępnienie rejestru wyborców". Domyślnie pojawi się Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym jako adresat wniosku, widać także wszystkie podstawowe informacje o wniosku (rysunek szósty).

Rys. 7 Dane wnioskodawcy
fot. Michał Chudziński - Rys. 7 Dane wnioskodawcy
Rysunek siódmy zawiera dane wnioskodawcy - miejscowość, data, a także imię i nazwisko podstawiły się automatycznie. Wybrać musimy adres zamieszkania. Z kolei w części właściwej wniosku (rysunek ósmy) wpisujemy dane osoby, o której chcemy uzyskać informacje. Po wypełnieniu wymaganych pól (nie należy się jednak sugerować białym wykrzyknikiem w czerwonym kole - mimo oczywistego skojarzenia) wniosek zapisujemy i idziemy dalej.
Rys. 8 Część właściwa wniosku
fot. Michał Chudziński - Rys. 8 Część właściwa wniosku

Rys. 9 Rodzaj podpisu
fot. Michał Chudziński - Rys. 9 Rodzaj podpisu
Na kolejnym ekranie wybieramy rodzaj podpisu - zaufany profil lub certyfikat (rysunek dziewiąty). Po wybraniu pierwszej opcji pojawi się lista dostępnych profili. Po wybraniu odpowiedniego pojawi się pole, w którym należy wpisać kod autoryzacyjny, który zostanie wysłany na adres e-mail. Po poprawnej weryfikacji pojawić się powinien ekran, jak na rysunku dziesiątym.

Rys. 10 Poprawna weryfikacja podpisu
fot. Michał Chudziński - Rys. 10 Poprawna weryfikacja podpisu
Wysłanie wniosku powinno skutkować przeniesieniem go do katalogu dokumentów wysłanych. Niestety, na żadnej z testowanych przeze mnie przeglądarek nie było to możliwe. Według pomocy technicznej, do której zwróciłem się, obecnie obsługiwane przeglądarki to Internet Explorer do wersji 8.0 (nieobsługiwana już przez Windows 7) oraz Firefox do 3.6.x (sam korzystam z wersji 5.0). Podobno trwają prace nad przystosowaniem platformy do innych aplikacji.

PŁATNOŚCI

Realizacja niektórych wniosków wymaga uiszczenia opłaty. System ePUAP umożliwia ich dokonanie. Odpowiedni formularz dostępny jest tylko i wyłącznie po poprawnym wypełnieniu wniosków wymagających wniesienia opłaty. Dostępne metody płatności obejmują przelewy oraz szybkie transfery. Dokładna instrukcja obsługi dostępna jest w zakładce "Pomoc-Podręczniki".

W dokumencie tym podkreślono, że dokonywanie opłat może być obciążone prowizjami, co jest zależne od instytucji świadczącej daną usługę. Ta sama usługa w różnych bankach może być także inaczej wyceniania. Tutaj każdy we własnym zakresie musi zasięgnąć informacji we własnym banku co do wysokości prowizji.

Nie musimy obawiać się dokonania płatności na błędne konto bankowe - są one podane domyślnie przy każdej usłudze, którą chcemy opłacić. Wprowadzają je urzędy świadczące dane usługi.

POMOC

Rys. 11 Pomoc
fot. Michał Chudziński - Rys. 11 Pomoc
Ponieważ platforma miejscami jest mało intuicyjna, warto zapoznać się z materiałami instruktażowymi. Trzeba przyznać, że są one dość dobrze przygotowane. Instrukcje stworzone są w plikach PDF, posiadają wiele opisanych zrzutów ekranu, co znacząco ułatwia dokonywanie operacji. Pewnym mankamentem jest jednak używany miejscami fachowy język, specyficzny jedynie dla ePUAP.

Tutaj z pomocą przychodzi jednak Słownik, zawierający najważniejsze pojęcia używane w ePUAP.

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, możemy zwrócić się o pomoc do operatora platformy. Możliwości jest kilka - telefon (22-544 13 90, czynny w dni robocze od 8 do 16), e-mail (epuap@mswia.gov.pl), formularz kontaktowy zlokalizowany w zakładce Kontakt lub też chat. Sam korzystałem z kontaktu poprzez formularz, odpowiedź otrzymałem kolejnego dnia.

PODSUMOWANIE

Uruchomienie ePUAP to niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Daje on nadzieję, że nasza administracja wreszcie przejdzie z ery papierowej do ery elektronicznej. Do tego potrzeba jednak ogromnej pracy z jej strony. Konieczne jest jak najszybsze zwiększenie katalogu usług dostępnych poprzez internet. Tylko wtedy my, jako obywatele, naprawdę odczujemy korzyści płynące z e-administracji.

Dla obu stron oznacza to wymierne korzyści - my oszczędzamy czas niezbędny na dojazd czy stanie w kolejkach do okienek, administracja zaoszczędzi na kosztach swojego funkcjonowania. Z czasem należy liczyć się z ograniczeniem zatrudnienia w urzędach. I dopiero wtedy będzie można zacząć mówić o tanim państwie.

http://epuap.gov.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl