Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Emerytura młodych dorosłych może być znacznie niższa niż się spodziewają

13-06-2023, 16:25

Wiele zaskakujących wyników przyniosło badanie przeprowadzone przez dr. Katarzynę Sekścińską z Uniwersytetu Warszawskiego, które objęło reprezentatywną grupę młodych dorosłych w wieku od 18 do 30 lat. Wyniki badania stały się podstawą debaty na Europejskim Kongresie Finansowym pod tytułem "Wierzchołek góry lodowej, czyli młodzi o finansowaniu starości".

IGTE alarmuje: Emerytura młodych dorosłych może być znacznie niższa niż się spodziewają

Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) zauważa, że większość młodych Polaków nie interesuje się tematem emerytury, uważając go za trudny i nudny.

Emerytura obecnych młodych będzie ponad 2 razy niższa niż myślą

Jednym z zaskoczeń było to, że połowa badanych osób sądziła, że ich emerytura wyniesie ponad 68% ich ostatniego wynagrodzenia, podczas gdy rzeczywistość będzie wynosić około 30%.

W kontekście oszczędzania na przyszłą emeryturę poruszono również kwestię instrumentów finansowych, takich jak otwarte fundusze emerytalne, Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czy Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Prezes IGTE zaznacza, że polski system emerytalny zakładał możliwość oszczędzania nie tylko w ZUS, ale także w innych instytucjach, takich jak PPK, które są tańszym rozwiązaniem długoterminowego oszczędzania niż w krajach zachodnich.

Młodzi nie rozumieją produktów emerytalnych

Okazuje się jednak, że młodzi odbiorcy nie rozumieją dobrze produktów związanych z oszczędzaniem na przyszłą emeryturę, co wskazuje na konieczność poprawy komunikacji w tej dziedzinie. Małgorzata Rusewicz dodaje, że wiele osób pracujących w instytucjach finansowych, które mają powyżej 30 lat, nie potrafi przekazać wiedzy na temat oszczędzania emerytalnego w sposób zrozumiały dla młodych. Zmieniający się styl życia młodych ludzi wymaga dostosowania komunikacji do ich oczekiwań.

Młodzi oczekują edukacji finansowej

Badanie wykazało ponadto, że 79% respondentów oczekuje edukacji finansowej od instytucji finansowych. Prezes IGTE podkreśla potencjał tego zainteresowania i przekonuje, że jeśli instytucje będą miały coś ciekawego do zaoferowania, ludzie skorzystają z tych możliwości.

IGTE zdaje sobie sprawę, że efektywne oszczędzanie na emeryturę rozpocznie się u młodych po przekroczeniu 30. roku życia. Jednak prezes IGTE podkreśla, że im wcześniej będzie prowadzona edukacja i mówienie o potrzebie oszczędzania na emeryturę, tym większa szansa, że zostanie to w głowach młodych ludzi. Późne zainteresowanie tym tematem tuż przed 60. rokiem życia nie pozostawia już zbyt wielu możliwości.

Kursy i poradniki jak oszczędzać na emeryturę są na wyciągnięcie ręki

IGTE przygotowała kurs, który ma na celu uczyć młodych ludzi zarządzania finansami i budowania kariery zawodowej. Udzielane są praktyczne wskazówki w postaci krótkich filmów wideo (#zadbanaprzyszlosc) oraz tekstów dostępnych w internecie, na stronie zadbanefinanse.pl oraz w mediach społecznościowych. Na stronie IGTE można również znaleźć praktyczny "Przewodnik emerytalny", który omawia różne możliwości oszczędzania na przyszłość.

Prezes Rusewicz podsumowuje, że choć treści te nie spowodują natychmiastowych działań u młodych ludzi, to jednak zapadają w pamięć. Po przekroczeniu 40. roku życia, kiedy młode pokolenie będzie miało już kredyty mieszkaniowe i samochodowe, inwestowanie w emeryturę stanie się ich kolejnym etapem.

Źródło: PAP MediaRoom

Foto: Freepik


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik