Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przeszło 80% Polaków chciałoby móc załatwiać sprawy urzędowe przez internet, trzech na czterech Polaków deklaruje, że brałaby udział we wszystkich wyborach i referendach, gdyby tylko była możliwość głosowania przez internet, a 62% chce wyborów przez internet. Takie wnioski płyną z raportu "Internetowy Barometr ING".

robot sprzątający

reklama


Badanie zostało przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC w styczniu 2009 roku na grupie 1000 respondentów, z czego połowa deklarowała się jako użytkownicy internetu. Wyniki sondaży wypadają bardzo optymistycznie.

Czy chciałabyś/chciałbyś głosować przez internet?
fot. Internetowy Barometr ING - Czy chciałabyś/chciałbyś głosować przez internet?
Na pytanie "Czy chciałby/aby Pan/Pani, aby w Polsce można było głosować we wszelkich wyborach (np. do sejmu i senatu, prezydenckich, do europarlamentu, lokalnych instytucji samorządowych, itd.) przez internet?" 43% ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". "Raczej tak" wybrało 19% respondentów, przeciw w sumie było 24% ("raczej nie" 9% i "zdecydowanie nie" 15%). 14% osób jest to obojętne.

Natomiast na pytanie "Gdyby było możliwe głosowanie przez internet, to czy brałby/aby Pan/Pani udział we wszystkich wyborach i referendach?" pozytywnie odpowiedziało aż 75% respondentów (42% dla odpowiedzi "zdecydowanie tak" i 32% dla odpowiedzi "raczej tak"). Takiej formy nie wybrałoby 18% ankietowanych ("raczej nie" odpowiedziało 12% osób, 6% wybrało "zdecydowanie nie"). Pozostali zadeklarowali, że w ogóle nie uczestniczą w wyborach.

Elektroniczne urzędy - strzał w dziesiątkę

Załatwianie spraw urzędowych przez internet
fot. Internetowy Barometr ING - Załatwianie spraw urzędowych przez internet
Największym poparciem ankietowanych cieszy się jednak pomysł, by można było załatwiać sprawy w urzędzie przez internet. "Zdecydowanie tak" odpowiedziało 53% osób, a "raczej tak" - 31%. Łącznie daje to 84 punkty procentowe poparcia dla opisywanego pomysłu. Zaledwie 16% respondentów nie skorzystałoby z możliwości załatwiania spraw urzędowych przez internet. "Raczej nie" wybrało 10% ankietowanych, a odpowiedź "zdecydowanie nie" - 6% ankietowanych.

Sonda
Czy chciałabyś/chciałbyś głosować we wszelkich wyborach przez internet?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Wnioski z opisywanych badań mogą nasunąć się same z obserwacji chociażby ostatniego miesiąca. Od 9 kwietnia 2009 roku, 2 dni po tym, jak Prezydent RP - Lech Kaczyński - złożył podpis pod odpowiednią ustawą, podatnicy mogli składać zeznania podatkowe przez internet bez kwalifikowanego podpisu.

Śmiało można przyjąć, że obecnie stosowane rozwiązanie zostało dobrze przyjęte przez podatników. Świadczyć może o tym chociażby fakt, iż niecały tydzień od początku przyjmowania formularza PIT-37 przez internet bez kwalifikowanego podpisu z możliwości tej skorzystało przeszło 10 tys. osób. Ostatecznie taką formę złożenia zeznania podatkowego wybrało ok. 80 tys. Polaków.

Na zakończenie warto zaznaczyć, iż wyniki, przedstawione w raporcie ING dotyczące liczby chętnych do e-głosowania, różnią się od badań przeprowadzonych na życzenie firmy D-Link Technology Trend. Wynika z nich, że 32% Polaków byłoby chętnych do głosowania w poprzednich wyborach parlamentarnych poprzez media elektroniczne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: ING Bank Śląski