Elektroniczne dowody (pl.ID) od lipca 2011?

Rafał Cisek, Nowe Media 06-09-2010, 21:42

Pod koniec sierpnia Prezydent podpisał Ustawę o dowodach osobistych z dnia 6 sierpnia 2010 r. Nowe dowody mają zawierać "podpis osobisty", który będzie nas m.in. uwierzytelniał elektronicznie w kontaktach z urzędami. Jednakże wątpliwe, by e-dowody zaczęto wydawać już od 1 lipca 2011, jak napisało w komunikacie MSWiA...

Nowy, elektroniczny dowód osobisty jest produktem projektu pl.ID - polska ID karta, dofinansowanego ze środków 7. osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Za realizację projektu odpowiedzialne jest Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.

W trakcie prac nad projektem powstawało wiele kontrowersji. W szczególności zadawano pytania: Jak pogodzić rozwój technologii z pokusą stworzenia rządowego oka Wielkiego Brata? Ile biometrii w nowych dowodach osobistych? Ile danych o obywatelach w przyszłym rejestrze dowodów?

W pewnym momencie Rząd po cichu wrzucił do założeń do projektu ustawy o dowodach osobistych zapis o zakodowaniu odcisku palca wskazującego w dowodach osobistych, mimo że rok wcześniej MSWiA ogłaszało, że porzuciło pomysły umieszczenia w dowodach osobistych odcisków palców. Ostatecznie jednak z pomysłu zrezygnowano.

Uchwalona przez Sejm i podpisana już przez Prezydenta ustawa zawiera m.in. "zasady funkcjonowania warstwy elektronicznej dowodu osobistego". W szczególności zaś, dzięki tej warstwie i zawartemu w niej "podpisowi osobistemu", do którego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym, "dowód osobisty umożliwia uwierzytelnienie go w systemach teleinformatycznych podmiotów publicznych, uwierzytelnienie jego posiadacza w systemach teleinformatycznych podmiotów publicznych oraz przy dostępie do rejestrów publicznych z użyciem systemów teleinformatycznych, jak również ograniczoną identyfikację posiadacza dowodu osobistego w systemach teleinformatycznych podmiotów publicznych".

Rafał CisekWątpliwe jednak, by nowe dowody zaczęto rozdawać już od 1 lipca 2011, jak napisano w rządowym komunikacie. Wskazana data jest bowiem tylko datą wejścia w życie ustawy, do której wciąż brak jest szeregu aktów wykonawczych, które są niezbędne do praktycznej realizacji wdrożenia projektu w życie. A o tym, jak w praktyce przebiega informatyzacja administracji publicznej w Polsce, pisałem już choćby w tekście pt. (e)PUAPka e-administracji.

Rafał Cisek, radca prawny, współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE), twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl, ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031