Ekspres do kawy zainfekował całe przedsiębiorstwo

23-03-2018, 17:01

Kilka miesięcy temu pracownik pewnego przedsiębiorstwa petrochemicznego opisał ciekawy przypadek ataku na swoją firmę, który został przeprowadzony za pomocą ekspresu do kawy. Jak do tego doszło?

Historia brzmi dość niewiarygodnie, jednak wydarzyła się naprawdę. Jeden z pracowników przedsiębiorstwa petrochemicznego, posiadającego kilka swoich fabryk w Europie, postanowił podzielić się w serwisie Reddit opisem niecodziennego ataku na swoją firmę. Do zdarzenia doszło w jednej z lokalnych sterowni przedsiębiorstwa, która nagle przestała działać. Okazało się, że jej komputery zostały zainfekowane oprogramowaniem ransomware. Jak do tego doszło, skoro lokalne zasoby w sterowni nie były podłączone do Internetu? Przy pomocy tzw. surface attack, czyli ataku skierowanego na najsłabsze ogniwo w przedsiębiorstwie, dzięki któremu można docelowo przenieść groźne działania na pozostałe komponenty środowiska. Przestępca, przedostając się przez zabezpieczenie brzegu sieci i uzyskując dostęp do komputera w sieci LAN, może dalej eksplorować sieć w sposób nieskrępowany przez firewalle i inne urządzenia sieciowe. Jak wskazuje Piotr Kałuża - ekspert ze Stormshield, tej sytuacji można było uniknąć przestrzegając podstawowych zasad z zakresu cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstwa.

Cyberatak przeprowadzony na przedsiębiorstwo petrochemiczne mógł zakończyć się tragicznie. Istniało bowiem realne zagrożenie przedostania się infekcji do sieci przemysłowej i wpływania na pracę sterowników PLC i urządzeń przemysłowych. W opinii eksperta taka sytuacja mogła doprowadzić do zatrzymania produkcji, poniesienia tym samym ogromnych strat finansowych przez przedsiębiorstwo, a nawet spowodować katastrofę ekologiczną.

Źródło: Stormshield


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031