Ekran wyboru przeglądarek - szansa dla alternatyw IE

02-03-2010, 14:05

Od początku marca użytkownicy Internet Explorera zaczną otrzymywać aktualizację z ekranem wyboru przeglądarek – poinformowała Komisja Europejska. Jest to ogromna szansa na popularyzację produktów innych niż IE. Przede wszystkim część internautów dowie się, że istnieją inne przeglądarki. Chodzi więc nie tylko o konkretne produkty, ale także o świadomość użytkowników i wolny wybór.

Ekran wyboru przeglądarek ujrzą w najbliższych dniach internauci, którzy w swoim systemie mają ustawioną przeglądarkę IE jako domyślną. Ekran wyboru zostanie dostarczony przez mechanizm Windows Update. Jego wyświetlenie poprzedzi komunikat informujący o możliwości wybrania przeglądarki.

Sam ekran będzie zawierał symbole 5 popularnych przeglądarek ułożonych w losowej kolejności. Pod każdym symbolem będzie krótki opis oraz przyciski pozwalające na instalację i zdobycie większej ilości informacji na temat danej przeglądarki. Będzie można wyłączyć ekran i powrócić do niego później (posłuży do tego skrót utworzony na pulpicie).

W każdej chwili można odwiedzić główną stronę ekranu wyboru pod adresem www.browserchoice.eu. Microsoft już wcześniej informował, że ekran wyboru trafi do europejskich użytkowników Windows "w okolicach 1 marca". Dziś Komisja Europejska potwierdziła, że dystrybucja aktualizacji ruszyła.

Ekran wyboru przeglądarek w wersji Polskiej
fot. - Ekran wyboru przeglądarek w wersji Polskiej

Warto przypomnieć powód wprowadzenia ekranu wyboru. W roku 2007 firma Opera Software wniosła do Komisji Europejskiej skargę przeciwko Microsoftowi. Zdaniem firmy gigant nadużywał swojej pozycji wiążąc przeglądarkę Internet Explorer z systemem Windows. Później Komisja Europejska wszczęła oficjalne postępowanie w tej sprawie.

W lipcu ubiegłego roku Microsoft sam przedstawił propozycję rozwiązania problemu – wprowadzenie ekranu wyboru przeglądarek. Komisja Europejska długo przyglądała się propozycji Microsoftu, aż wreszcie w grudniu 2009 przyjęła ją.

>>> Czytaj: IE traci monopol. Będzie niebezpiecznie?

Dziś Komisja Europejska poinformowała o tym, że ekran wyboru trafi do użytkowników. Według szacunków Komisji wyświetli się on na 100 mln komputerów w okresie od teraz do połowy maja. Komisja przypomniała też, że zgodnie z ustaleniami z Microsoftem producenci komputerów mogą instalować na nowych komputerach przeglądarki inne niż IE. Porozumienie między Microsoftem a Komisją ma gwarantować, że nie odbije się to źle na relacjach między Microsoftem a producentami sprzętu.

Przeglądarki to bramy do internetu (...) Więcej konkurencji pomiędzy przeglądarkami powinno napędzić użycie otwartych standardów sieciowych, co jest krytyczne dla dalszego rozwoju otwartego internetu – zauważył Joaquin Almunia, unijny komisarz odpowiedzialny za konkurencję.

Swoje komunikaty z okazji udostępnienia ekrany wyboru wydali także producenci przeglądarek. Firma Opera Software, która miała swój udział w wywieraniu nacisku na Microsoft, widzi teraz dużą szansę dla swojego produktu.

Sonda
Czy ekran wyboru przeglądarek zmieni udział poszczególnych produktów w rynku?
  • tak
  • tylko trochę
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

- Jesteśmy przekonani, że ci, którzy wypróbują Operę, przekonają się, że jest lepsza dzięki swojej szybkości, wydajności, łatwości w użyciu i najlepszym wynikom bezpieczeństwa w całej branży – powiedział Jon von Tetzchner, współzałożyciel Opery.

Z kolei przedstawiciele Mozilli, która stoi za przeglądarką Firefox, wystosowali apel do mediów o wypromowanie ekranu wyboru. Przedstawili także list otwarty, w którym podkreślili, jak ważny jest wolny i świadomy wybór przy korzystaniu z internetu. Poniżej zamieszczamy fragment tego listu, który świetnie wyjaśnia, dlaczego warto zwrócić uwagę na ekran wyboru.

Dziwi więc to, że większość ludzi na świecie nigdy nie rozważało zainstalowania na swoim komputerze czy w telefonie komórkowym innej przeglądarki – że tak wielu ludzi na co dzień korzysta z przeglądarki domyślnie dostarczanej ze sprzętem.

Jest to poważny wybór, ponieważ przeglądarka internetowa – mając prawie doskonałą wiedzę o wszystkim, co robimy w sieci – stała się jednym z najważniejszych, wymagających obdarzenia zaufaniem użytkownika, elementów naszego nowoczesnego życia. Jest ona obiektywem, przez który patrzymy na wirtualny świat, i medium, za pomocą którego łączymy się, uczymy, dzielimy się i współpracujemy z innymi. Wybrana przez Ciebie przeglądarka jest odpowiedzialna za dostarczenie Ci narzędzi niezbędnych do zarządzania Twoim życiem w sieci oraz ochronę Twojej prywatności i bezpieczeństwo.

(...)

Bez względu na to, czy zdecydujesz się pozostawić obecną przeglądarkę, czy nie, zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat swojej przeglądarki oraz wpływu, jaki ma ona na sposób postrzegania świata przez Ciebie, i dokonania wyboru.


Następny artykuł » zamknij

BTJunkie znika z Google

Źródło: KE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031