Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ekologiczne koperty TP - ile to drzew?

31-05-2008, 12:26

Od czerwca klienci TP będą otrzymywać faktury na papierze z makulatury. Może się to wydawać zmianą niewielką ale z naszych przybliżonych obliczeń wynika, że da się w ten sposób oszczędzić życie tysięcy drzew rocznie. Również organizacja Greenpeace Polska chwali największego operatora za tę decyzję.

robot sprzątający

reklama


Jak informuje TP, ekologiczne koperty wyglądem nie różnią się znacząco od tradycyjnych. Są gładkie, o delikatnym odcieniu szarości i znajduje się na nich specjalny eko-znaczek w kształcie listka. Wykonane są z makulatury, ale operator zapewnia, że spełniają wszystkie standardy jakości i wytrzymałości.

- Oczywiście wszelkie działania, które zmierzają do ochrony środowiska są godne pochwały. Dlatego koperty na papierze z makulatury to krok w dobrym kierunku – powiedziała Dziennikowi Internautów Ewa Jakubowska z organizacji Greenpeace Polska i dodaje - Ideałem byłoby, gdyby TPSA i inne tego typu firmy starały się zmierzać do sytuacji, w której zupełnie udałoby się wyeliminować wydruki. W Polsce coraz więcej ludzi ma dostęp do internetu i coraz więcej płaci przez internet swoje rachunki.

Ewa Jakubowska zwróciła też uwagę na to, że e-faktura to oszczędność nie tylko papieru, ale i energii na przesył korespondencji. Wreszcie są to oszczędności dla samego operatora.

Warto przypomnieć, że od listopada ubiegłego roku TP zachęca do korzystania z elektronicznej faktury zamiast papierowej. Taka faktura w pełni zastępuję papierowy dokument. TP dostarcza ją w ciągu 24 godzin od wystawienia na skrzynkę e-mailową klienta.

Ile to drzew?

Aby mieć lepszy obraz korzyści płynących z ekologicznych kopert i e-faktur, postanowiliśmy dokonać przybliżonych obliczeń. Według naszych pomiarów koperta, w której znajduje się faktura tp, waży ok. 5 g. Rzecznik TP Wojciech Jabczyński powiedział Dziennikowi Internautów, że spółka wysyła faktury do ponad 7 mln klientów. Przyjmiemy, że jest ich dokładnie 7 mln. Daje to 35 ton papieru na koperty miesięcznie.

Sonda
Czy dbasz o środowisko?
  • Tak. Sortuję śmieci, mam energooszczędny komputer itd.
  • Staram się, ale nie zawsze wychodzi
  • Nie
wyniki  komentarze

Według Greenpeace Polska 1 tona papieru to ok. 17 drzew. Wytwarzanie kopert z makulatury pozwala więc oszczędzić 595 drzew miesięcznie (oznacza to jednak zbiórkę więcej niż 35 ton makulatury, bo tona makulatury daje ok. 910 kg papieru)

Jeszcze większe byłyby oszczędności, gdyby z makulatury robiono także faktury. Według naszego pomiaru faktura waży ok. 6-7 gramów. Oznacza to kolejne dziesiątki ton papieru (setki drzew). Jeśli dodamy do tego ciężar przesyłanych z fakturami ulotek to okaże się, że miesięcznie ok 1 tys. drzew przerabia się na rachunki, za którymi większość z nas i tak nie przepada.

Ewa Jakubowska z Greenpeace Polska nie ma złudzeń – zmiana faktur na dokumenty elektroniczne nie będzie możliwa natychmiast. Jeśli jednak mamy już taką możliwość, powinniśmy z niej skorzystać.

Mamy też nadzieję, że niebawem nie tylko koperty, ale również faktury, ulotki i umowy będą drukowane na papierze z makulatury. Gdyby w dodatku papier ten był odpowiednio miękki... dałoby się go wykorzystać po raz trzeci ;-)


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Źródło: DI24.pl



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E