Egipt: Bloger zwolniony z aresztu

30-03-2009, 08:27

Egipt zwolnił przetrzymywanego od dwóch miesięcy blogera. Nie zamierza jednak zmieniać swojego podejścia względem piszących blogi osób.

Diaa Eddin Gad został zatrzymany przez egipską policję 6 lutego br. Głównym powodem aresztowania były treści, jakie Gad opublikował na swoim blogu - Sawt Ghadib (pol. Wściekły głos). Zamieścił on tam hasła popierające wysiłki mieszkańców Gazy w czasie styczniowej wojny z Izraelem. Władzom jednak najbardziej nie spodobała się ostra krytyka pod adresem prezydenta Hosni Mubaraka oraz egipskich służb specjalnych.

W ostatnich miesiącach doszło bowiem do pewnej zmiany polityki Egiptu względem Izraela. Rząd w Kairze zaczął współpracować z władzami w Jerozolimie, co nie podoba się wielu mieszkańcom arabskiego kraju. Władze Egiptu muszą zmierzyć się z rosnąca krytyką pod swoim adresem.

Według Gamala Eida, dyrektora kairskiej organizacji Arabic Network for Human Rights Information, Gad natychmiast po aresztowaniu był bity, co miało też miejsce podczas jego pobytu w placówce służb specjalnych. Grożono mu także śmiercią na krześle elektrycznym.

Po siedmiu tygodniach 22-latek został zwolniony. Jak jednak informuje agencja Reuters, Egipt znacznie zaostrzył swoje działania względem blogerów i wszelkiej maści aktywistów internetowych.


Następny artykuł » zamknij

Komórka za grosz?

Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Egipttag bloger
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy