Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Były student prawa z Egiptu, odsiadujący 4-letni wyrok za obrazę na swoim blogu religii islamskiej oraz prezydenta Egiptu Hosni Mubaraka, został niedawno pobity przez strażnika więziennego oraz jednego ze współwięźniów.

Abdel Karim Suleiman, znany również jako Karim Amer, jest pierwszym w Egipcie blogerem, który został skazany na karę więzienia za szereg artykułów publikowanych w internecie od 2004 roku.

Werdykt egipskiego sądu z lutego br. spotkał się z powszechnym potępieniem przez organizacje zajmujące się przestrzeganiem praw człowieka oraz blogerów z krajów arabskich. Obawiali się oni, że może być to niebezpieczny precedens wiodący do ograniczenia wolności słowa w internecie.

W ubiegłym tygodniu Arabska Sieć Informacji o Prawach Człowieka (The Arabic Network for Human Rights Information) doniosła, że Karim Amer został pobity przez strażnika więziennego i jednego z więźniów. Następnie przeniesiono go do izolatki, gdzie został skuty kajdankami i był ponownie pobity. Wszystko odbywało się za zgodą i wiedzą jednego z więziennych oficerów śledczych.

Mężczyzna poinformował również swoich prawników, że odmówiono mu możliwości złożenia oficjalnej skargi na strażnika oraz dokonania obdukcji i udokumentowania odniesionych obrażeń, m.in. wybitego zęba. Incydent miał miejsce po odkrytym przez Karima Amera akcie korupcji, do którego doszło na terenie więzienia.

Prawnicy reprezentujący Karima Amera zażądali wszczęcia natychmiastowego śledztwa. Gdyby te oskarżenia zostały potwierdzone, egipski rząd byłby winny naruszenia m.in. Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur, których jako członek ONZ jest sygnatariuszem.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Cisco dla MSP

Źródło: HRInfo/Reuters