Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

E-usługi dla urzędów - nowy cel Microsoftu

23-01-2008, 10:41

Pakiet produktów adresowany do różnego rodzaju urzędów lokalnych został zaprezentowany przez Microsoft w czasie konferencji Government Leaders Forum-Europe w Berlinie. Firma z Redmond chce przekonać, że jej nowa platforma to opłacalne rozwiązanie, które przyczyni się do prawdziwej informatyzacji społeczeństw.

robot sprzątający

reklama


Nowy pakiet produktów nosi nazwę Citizen Service Platform (CSP). Obejmuje aplikacje i szablony dostosowane do potrzeb urzędów działających na poziomie lokalnym i regionalnym w Europie I USA. Platforma jest zbudowana w oparciu o takie produkty jak Windows Live, Office Live, Virtual Earth, MS Office SharePoint Server, Windows Sharepoint Services oraz MS Dynamics CRM.

CSP będzie można wykorzystać do różnych zadań: tworzenia portali, zarządzania dokumentami, tworzenia baz danych dostępnych dla różnych agencji, tworzenia systemów alarmowych opartych o usługę SMS itd.

Dostarczanie oprogramowania do sektora publicznego to dla Microsoft żadna nowość, ale gigant postanowił się teraz szczególnie skupić na władzach miast i regionów. Z badań przeprowadzonych przez firmę Capgemini na zlecenie Microsoft wynika, że 80% różnego rodzaju usług publicznych jest świadczonych właśnie przez urzędy na poziomie lokalnym. Jednocześnie jednak to właśnie te urzędy są słabo wyposażone.

Nowa strategia Microsoft wydaje się minimalnie spóźniona, bo w całej Europie obserwuje się coraz większe naciski na stosowanie rozwiązań opartych o standardy otwarte, które nie uzależniają administracji od jednego dostawcy. Również nowe dochodzenia antymonopolowe nie służą promocji rozwiązań Microsoft.

W Holandii parlament ustanowił już przepisy, które nakazują wybór otwartego odpowiednika jeśli tylko jest on dostępny. Agencje rządowe powinny do końca maja podporządkować się nowym zasadom, a władze lokalne mają czas do końca roku. Dążenie do podobnej polityki da się zaobserwować w innych krajach.

Przedstawiciele Microsoft i komentatorzy jak na razie nie wierzą w zagrożenie dla produktów z Redmond. W ich ocenie tego typu przepisy nie zawsze wpływają na rzeczywistość. Poza tym firma z Redmond ciągle ma szansę na to, aby jej format dokumentów (OpenXML) został uznany za standard ISO. To pomoże w promowaniu rozwiązań z Redmond jako właściwych dla sektora publicznego.

Więcej informacji o CSP można znaleźć na stronach Microsoft.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *