Z roku na rok zwiększa się liczba osób robiących zakupy za pośrednictwem internetu. Jak podaje TNS OBOP, w e-sklepach i serwisach aukcyjnych Polacy wydali w 2010 roku prawie 13,5 mld zł. Oznacza to 20-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku i ponad 130-krotny na przestrzeni ostatnich 10 lat. Szał przedświątecznych zakupów jeszcze się nie zakończył, pod koniec roku może się więc okazać, że zarobiona przez e-sprzedawców kwota będzie znacznie wyższa. Aby bez obaw cieszyć się zakupami online, opłacając je, warto korzystać z e-przelewów.
reklama
Możliwość taką oferuje większość banków działających na polskim rynku. Przekazywanie pieniędzy tą drogą jest równie szybkie, jak w przypadku płatności kartą. Każda transakcja jest realizowana z wykorzystaniem szyfrowanego połączenia. Przed dokonaniem płatności klient jest przekierowywany na stronę swego banku – dzięki temu dane dostępu do konta podawane są w bezpiecznym środowisku bankowości internetowej, a nie w systemie płatniczym sklepu, który wielu internautów uważa za mniej wiarygodny.
Aby do tego doszło, po zapełnieniu koszyka wybranymi produktami użytkownik musi wskazać odpowiednią formę płatności (zob. ilustrację poniżej).
źródło ilustracji: system zakupów Merlin.pl
Po kliknięciu w przycisk Płacę klient zostanie przeniesiony na stronę umożliwiającą wybór banku, za pośrednictwem którego transakcja zostanie zrealizowana. Strona ta może wyglądać tak:
źródło ilustracji: system zakupów Merlin.pl
Wskazanie odpowiedniego banku i oferowanej przez niego usługi, potwierdzone ponownym kliknięciem w przycisk Płacę, spowoduje przekierowanie na stronę logowania do systemu bankowości elektronicznej. Użytkownik musi potwierdzić swoją tożsamość, podając właściwy login i hasło. Zostanie wówczas przeniesiony do formularza przelewu, którego pola będą już automatycznie wypełnione danymi niezbędnymi do realizacji płatności. Jedynym zadaniem użytkownika będzie sprawdzenie poprawności tych danych.
Tak jak w przypadku innych przelewów wykonywanych w serwisie transakcyjnym banku, użytkownik będzie musiał potwierdzić płatność, wpisując jednorazowy kod ze swojej karty kodów, przesłany SMS-em bądź wygenerowany przy użyciu tokena (w zależności od oferowanej przez bank metody autoryzacji). Po zakończeniu transakcji nastąpi automatyczne wylogowanie z systemu bankowości internetowej i powrót na stronę e-sklepu. Na uwagę zasługuje fakt, że do sklepu, w którym klient dokona zakupu, nie zostaną przekazane żadne poufne dane, takie jak numer klienta, hasło czy stan jego rachunków, co powinno zadowolić osoby dbające o swoją prywatność.
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest szybkość. Jak wiadomo, przelewy wewnątrzbankowe są realizowanie w trybie online. Wystarczy, że rozliczający płatności pośrednik będzie miał jeden ze swoich rachunków w tym samym banku, z którego korzysta klient – wówczas informacja o opłaceniu przez niego zamówienia trafi do sprzedawcy natychmiast. Pozwoli to znacznie przyspieszyć wysłanie zamówionych produktów. W przypadku towarów niewymagających dostawy do domu klienta (doładowanie telefonu, dostęp do serwisu internetowego, sprzedaż plików muzycznych itp.) taka forma płatności umożliwi korzystanie z nich niemal od ręki. Warto też odnotować, że za realizację e-przelewu klient nie płaci zwykle żadnej prowizji.
Jednym z nielicznych ograniczeń tej formy płatności jest brak możliwości wykonywania zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Dokonując płatności za pomocą e-przelewu, klient korzysta zawsze z własnych pieniędzy lub środków z linii kredytowej w ROR, od której bank nalicza odsetki. Użycie karty kredytowej umożliwia natomiast zaciągnięcie krótkoterminowego, darmowego kredytu pod warunkiem, że zostanie on spłacony w okresie przewidzianym w umowie.
Usługa płatności za pomocą przelewów elektronicznych łączy dwie trudne do pogodzenia cechy: wygodę i bezpieczeństwo, dlatego jest godna polecenia. Aby zakupy online były miłym doświadczeniem, nie należy też zapominać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności (zob. Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|