Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

E-podręczniki, komputery w każdej klasie do 2020 roku - cele Komisji Europejskiej

25-09-2013, 13:43

Pomysł otwartych e-podręczników w Polsce wywołuje wizje zagłady gospodarczej i niebezpieczeństw zdrowotnych dla dzieci. Tymczasem Komisja Europejska chce, by cała Unia szła właśnie w kierunku otwartych zasobów edukacyjnych i komputerów w każdej sali lekcyjnej.

Obecnie polski rząd wspiera tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych, a na rok 2015 powinny być gotowe otwarte e-podręczniki. Wydawcy tradycyjnych podręczników nie chcą realizacji tego planu i straszą katastrofą gospodarczą. Ostatnio pojawiły się też obawy o zdrowie dzieci.

Nawet gdyby Polska broniła się rękami i nogami przed komputerami i otwartymi zasobami, Unia Europejska pójdzie właśnie w tym kierunku. Już pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska,  rozpoczęła nową strategię pn. Nowe podejście do edukacji, która przewiduje wykorzystanie w edukacji zarówno komputera, jak i otwartych zasobów. 

e-Umiejętności potrzebne wszędzie

Dziś natomiast Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz otwartej edukacji, który ma pomóc zaradzić problemom związanym z dostępem do technologii cyfrowych. Komisja uważa, że do 2020 r. umiejętności informatyczne będą wymagane w przypadku 90% miejsc pracy.

Ponadto Komisja Europejska uruchomiła nowy europejski portal dla otwartych zasobów edukacyjnych - Open Education Europa.

- Moim marzeniem jest, by do 2020 r. każda klasa szkolna była wyposażona w sprzęt komputerowy - mówiła Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji odpowiedzialna za agendę cyfrową. - Edukacja nie może funkcjonować w oderwaniu od rzeczywistości. Młodzi ludzie chcą korzystać z technologii cyfrowych we wszystkich aspektach życia. Potrzebują umiejętności informatycznych, aby znaleźć pracę. Wszystkie szkoły i uczelnie, a nie tylko niektóre z nich, powinny odzwierciedlać tę rzeczywistość.

Bruksela chciałaby dostrzec zmiany nie tylko w szkołach niższego szczebla. Jej zdaniem szkolnictwo wyższe musi stawić czoła np. masowym otwartym kursom online, które umożliwiają dostęp do edukacji w dowolnym miejscu, czasie i za pośrednictwem dowolnego urządzenia.

Sonda
Czy wydawanie pieniędzy na otwarte zasoby edukacyjne to dobra inwestycja?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Finansowanie otwartej edukacji

Działania związane z otwartą edukacją będą finansowane przy wsparciu z programu Erasmus+ (na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu) oraz programu Horizon 2020 (w zakresie badań naukowych i innowacji), a także z funduszy strukturalnych UE.

Przykładowo Erasmus+ będzie wspierał finansowo organizatorów kształcenia, aby zapewnić dostosowanie modeli biznesowych do zmian technologicznych i wspierać rozwój nauczycieli poprzez otwarte kursy online. Wszystkie materiały edukacyjne wspierane przez program Erasmus+ będą dostępne na otwartych licencjach.

Czytaj także: 180 mln zł na zakup podręczników. Czy otwarte podręczniki nie byłyby lepsze?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *